| c0pil1n a întrebat:

Cand am cumparat pc-ul am primit un dvd cu driverele de la placa de baza,audio,lan etc.
Doar ca nu pot sa bag dvd-ul pentru ca nu am la carcasa.
Pot sa le trec de pe dvd pe un stick?
Daca se pot trece, atunci la instalare trebuie sa instalez din fiecare folder?
Imi apare : folderu drivere: audio, lan, chipset etc.
Sau dau doar pe iconita cu asussetup care se gaseste mai jos de folderele cu drivere si se intaleaza tot automat. Cum sa fac?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Driverele de pe disc sunt 99% invechite.
Daca ai placa video dedicata, fie nVidia, fie AMD, vezi ca primesc update la drivere destul de des.

Aceste drivere e bine sa le instalezi de pe site ul oficial nVidia, respectiv AMD, o sa gasesti acolo o versiune mult mai noua decat pe disc.

Celelalte, le gasesti pe pagina de net a placii de baza.
Dar dintre toate, poate doar sunetul sa trebuiasca instalat manual, daca ai Windows 10, caci de restul se ocupa windowsul, cand faci update (via Windows Update).

| Zuzu1991 a răspuns:

EXTREM de putine laptop-uri si cu atat mai putin pc-uri (care sunt in general facute pe, piese) au un program care instaleaza tot software-ul

chiar la Asus, au facut "My Asus" la care, daca vreau sa instalez drivere, trebuie sa le downloadez pe rand si instalez pe rand, asa ca imi e lene de ma doare si folosesc direct windows update
tu poti sa faci la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai pe toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Instaleaza windows 10 si nu mai nevoie de niciun driver, poate doar cel de la placa video pe care il poti lua de pe site-ul producatorului (Nvidia, ATI, etc) gratis si actualizat.

| cristiallx a răspuns:

Copiaza tot de pe dvd pe stick si daca nu merge asa incearca rufus