| Trixy65 a întrebat:

Cand deschid Internet Explorer, el trebuie sa mi deschida Google, dar, imi zice din start ca nu este internet.Intru pe Google Chrome, si merge Google. Am dat la rezolvarea problemei, dar imi zice ca nu im poate gasi Google. Deschid Tab, caut Google, da nu merge.Dau alt site si merge. Nu imi Google Chrome, si Mozila. Cum repar? FUNDA URGENT!

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Deschide Internet Explorer si intra in Tools (rotita dintata) si apoi in Internet Options/General. La Home Page scrii http://www.google.ro, iar la Startup bifezi Start with home page, dai Apply si OK si vei avea pagina de pornire google.ro.

| Trixy65 explică (pentru Ioandelasal):

Am incercat dar nu merge. Am incercat sa pun Olx.ro si merge.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Trixy65):

In mod normal ar fi trebuit sa mearga, asa mi-am pus eu ca pagina de pornire google.ro.

| cristimihailov a răspuns:

1. Verifici daca calculatorul ajunge la google, prin deschidea unui command prompt (cmd) si scrii "ping www.google.ro". Daca primesti raspuns corect, inseamna ca este posibila conexiunea cu google.

2. uita-te la proxy la internet options, poate te ajuta vreun virus sa nu ajungi acolo. In mod normal ar trebui sa iesi direct nu prin vreun proxy.

3. apoi incearca sa reinstalezi si opera si sa incerci si cu ea.

| gelu1970 a răspuns:

Instaleaza teamviewer si incerc sa te ajut.
ca o paranteza, in ultima saptamana, am observat ceva ciudat. in 3 calculatoare cu windows 7, explorer 11 a refuzat sa functioneze si rezolvarea cea mai simpla a fost dezinstalarea lui 11 si instalarea explorer10. in cazul in care nu e cazul tau, cand ai teamviewer imi scrii.

| Trixy65 explică (pentru gelu1970):

Dar ce e Acela?

| gelu1970 a răspuns (pentru Trixy65):

E un program, fabricantul il ofera free pentru uz privat, nu comercial, si cu ajutorul acestuia si cu acordul tau iti pot vedea screen si misca mouse. asta o pot face cu acceptul tau, si doar atunci cand ai programul deschis. pentru asa ceva e comercializat si e considerat ca fiind cel mai bun.
pe scurt e un program de remote control.
ai inteles?

| Trixy65 explică (pentru gelu1970):

Da... nu folosesc programe de acest gen, deci nu.

| gelu1970 a răspuns (pentru Trixy65):

Atunci bafta. ti-am explicat la ce anume se foloseste team deoarece stiu ca sunt multi paranoici cand aud de asa ceva. probabil ca te descurci si fara Internet Explorer.
Bafta si scuze daca ai crezut in vreun moment ca am intentia sa iti stric pc.

| hypentakill a răspuns:

Deci tu spui ca nu iti merge google.com/ro? Poti face un screenshot la ce arata? Ai google.com/ro blocat prin control parental sau ceva de genul?

| Trixy65 explică (pentru hypentakill):

Spune ca nu imi poate gasi Google.ro. Am incercat sa dau search Google.ro, dar nu merge, si am incercat cu mai multe site-uri si merg.

| Aretha a răspuns:

Poate are ceva internetul, reintaleaza browseru'..., da-i la setari sa se deschida cu google...si gata

| Trixy65 explică (pentru Aretha):

Internetul merge bine. Am dat restart si sa se deschida cu Google. Alte siteuri merg foarte bine, numai Google nu.

| kevincube a răspuns:

Din ce am descifrat eu din întrebarea ta am înţeles că pe Google Chrome şi Mozilla Firefox îţi merge internetul dar pe Internet Explorer nu se încarcă paginile. Ca să îţi meargă Internet Explorer descarcă-ţi ultima versiune compatibilă cu sistemul tău de operare.

| Vasile_Costi_1994 a răspuns:

Vezi daca data si ora sunt setate corect. daca ora si data nu este setata corect, de accea nu iti functioneaza