| Zinv a întrebat:

Salut.
Vreau sa fac un upgrade de ram la un laptop care nu mai are garantie.
M-am interesat ce am nevoie, ce fel de memorii.
Dar intrebarile mele sunt:
1. el are 2 sloturi de ram, amandoua cu 4 gb. Daca scot o placuta se intampla ceva? Adica pierd informatii (windows, aplicatii) sau e ok si nu pierd nimic?
2. daca scot o placuta de 4 gb si pun una de 8 in total vor fi 12 gb ram si ele vor functiona?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca pui doua placute cu capacitate diferita, vei putea avea o viteza mai mica de lucru (chiar aproape de jumatate)!
Motivele sunt tehnice, de gestionare a datelor (regim single channel).
Daca vrei sa maresti memoria RAM, atunci prima data verifica cat este memoria maxima suportata de laptop-ul tau! Aceste informatii le gasesti la specifiile tehnice din Manualul Utilizatorului (primit cu laptop sau cautand dupa fabricant + model + manual").
Daca laptop-ul tau suporta cel putin 16Gb RAM, atunci merita sa-l duci la un service, din doua motive:
1. Ai garantie (cel putin 3 luni) pentru memoriile montate
2. Va trebui sa platesti doar cei +8Gb memorie, taxa de manopera fiind inclus in pretul acelei DIFERENTE (le dai cele 2 placute de 4Gb si primesti 2 bucati de 8Gb).

| sierra1 a răspuns:

1 e okey
2 pune două de 8 (mare lucru nu faci de la 8 la 12G)

| Jipa95 a răspuns:

1. Nu se intampla nimic, vei ramane cu 4gb ram
2. Da, vor functiona.
Iti recomand si un ssd in cazul in care vrei sa ai un laptop mai rapid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pierzi nimic.
In ram sunt stocate datele temporare care dispar cand inchizi alimentarea laptopului.
Nu le scoate in timp ce laptopul e pornit, scoate i incarcatorul si bateria( sa nu scapi vreun surub pe undeva si sa faci scurtcircuit accidental)
Una de 8 functioneaza cu una de 4 dar sunt alte caracteristici care le ar putea face incompatibile: frecventa ( MHz), tip ( ddr3 ddr2 ddr4 etc) tensiune, latenta, producator chiar.
Trebe verificat daca laptopul suporta 12 gb de ram