| stefanbota a întrebat:

Cand imi pornesc calculatorul, dupa ce apare aia cu windowsxp ....ramane imaginea neagra si doar sageata.Ce trebuie facut? Multumesc!

4 răspunsuri:
| downer2012 a răspuns:

Sa schimbi windowsul.Alta varianta nu vad, daca nu poti intra pe desktop. Funda?

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Trebuie reinstalat Window-sul!

| r3ally a răspuns:

Daca nu merge sa reinstalezi windows-ul cel mai probabil e sa fie hard disk-ul defect! Ii poti face un test full atunci cand intri in bios!

| DeyCj a răspuns:

Ai instalat Jamuri Xp nu Windows Xp, sau tocmai o mușcat dintr-un virusel drăgălaș și o „turbat"
Ai trei variante
Dacă ai date importante în calculator și nu vrei să le pierzi prin formatare,
recomand o dezinfecție folosind avira rescue sistem de aici:

http://www.avira.com/......ue-systeme
De unde vei selecta spre download ISO nu exe-ul
Se arde ISO-ul pe un cd, și se butează de pe el.
În mod normal ar trebui actualizată baza de rădăcini virale, dar dacă ai net de la rds sau prin DSL nu vei putea face asta că nu poți configura rețeaua.
Se scanează sistemul complet setând remouve la potențialii viruși nu rename(ultima funcție fiind ineficientă).
Dacă dezinfectarea nu a dat roade, încearcă funcția de „repair system", folosind un kit de wingoz original(când zic original nu mă refer neapărat la unul licențiat, că și așa nu e nici o diferență, numai la pormoneu este, că unul licențiat te va lăsa fără cel puțin 800 RON în buget și tot la fel de „please wait" va lucra)
Ca ultimă situație dacă nici cum nu vrea să își revină(asta se datorează unui sistem complet distrus) salvează datele din PC folosind orice distribuție de GNU LInux ce știe buta de pe cd(dacă nu ai dvd-uri/cd-uri te poți folosi de http://www.adrive.com/, unde ai 50 Gb spațiu gratuit(ia în calcul că procedura este lentuță datorită vitezei mici de upload a site-ului( între 100 Kb-1.5 Mb/sec și asta când nu e oră de vărf), dar de gratis e minunat.
Apoi reinstalează sistemul folosind o formatare completă a hard discului dar nu quic ci normal, prima în fat( ca să distrugi și să facilitezi rescrierea sectorului de boot, unde se pot ascude virușii ce au provocat distrugerea sistemului de operare) și apoi în ntfs, tot normal
Succes