| Deadman113 a întrebat:

Care ar fi motivele erorii la incercarea de a ma conecta cu username si parola PPPOe? Sunt chirias si stiu datele PPPoe, dar am fost plecat din apartament o luna si cand am venit netul nu mai merge. La incercarea de a ma conecta cu username ul si parola veche PPPoe da mereu eroare, desi inainte mergea, am incercat si cu alt router nou la fel, am incercat direct cu cablul in laptoP imi da eroare 651. E posibil ca username ul si parola PPPoe sa se schimbe automat? Am un proprietar paralel cu sunatul la RDS, ETC

25 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ti-a schimbat parola la provider. Nu trebuie sa sune el. L-a pus pe altcineva sa sune.

Bula
| Bula a răspuns:

La User Name si la parola trebuie sa fii foarte atent la minuscule si la majuscule, fiindca au cod digital diferit si nu recunoaste serverul, daca codul este gresit!
Recomand sa scrii amandoua in setarile router-ului, cu optiunea de reconectare automata!

| Mosotti a răspuns:

Pai suna-l pe proprietar sa-ti dea datele sa suni tu la RDS, ca doar de aia ii platesti chirie, sa iti asigure dotarile cu care ti-a lasat casa. Nu o mai fi platit el netu daca abonamentul e pe numele lui, si l-au taiat.
Nu se schimba useru si pasul automat.

| Deadman113 explică (pentru Mosotti):

Ideea e ca tv ul merge, daca nu il platea, cred ca nici tv nu aveam?

| Mosotti a răspuns (pentru Deadman113):

Nu! Poate plati TV dar nu internetul, sunt separate abonamentele.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Dacă e la aceeași firma, intra într-o singură factura toate.

| Deadman113 explică (pentru Catrice):

Da asta zic si eu?

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Nu conteaza, poate luna viitoare nu mai plateste netul ci doar TV, si i se da factura doar pe TV, nu a mai platit netul, a platit doar TV-ul, dar sa intrebe proprietarul ce si cum.

| Mosotti a răspuns (pentru Deadman113):

Si de ce nu suni la rds sa intrebi la general ce inseamna eroarea 651?! Intrebi la general ce inseamna, ca nu conteaza cine ai fi ca si client.

Sau uite si aici:

https://www.computerblog.ro/......-rezolvare

Scrie acolo, cauze posibile pentru eroarea 651:
– problemă strict a furnizorului RCS RDS și nu există rezolvare pînă nu vorbiți cu ei;
– eroare software pe computer – driver de la placa de rețea sau modem sau cablul care face conexiunea;
– lipsesc niște setări și aici se poate rezolva cumva

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Tu clar n-ai avut abonament de TV și internet la aceeași firma.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Ba da, am la rds si TV si internet. Dar eu platesc pe tot anul odata tot.
Si daca vine pe aceiasi factura, dar platesti doar TV, iti taie netul, sau invers, adica iti taie ce nu platesti.
Si daca factura vine la proprietar, ce stim noi daca a platit netul sau nu?!

Eu i-am dat mai sus posibile cauze la eroarea aia, sa verifice.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Aia e dacă tu îți permiți sa plătești pe 12 luni o data, restul mai de rand plătesc lunat.
Dar ideea e ca totul se pune pe o factura și dacă nu plătești factura....adio toate.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Da, pai ce rost are sa platesc lunar? Tot suma aia e, ce, nu poti strange un 800 lei an sa platesti totodata?! Si net si TV sa zicem.

Da, daca nu platesti factura toata adioa toate, insa nu stim, poate a platit o luna factura toata si dupa aia a renuntat la net, si urmatoarea factura a venit doar cu TV.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Uite ca unii nu. Nu toți au 800 lei pe an.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Adica nu are 67 lei lunar sa-i puna deoparte?! Ca daca ai lunar sa dai, atunci poti sa-i pui deoparte tot pe aia, si la an sa platesti totodata.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Poate nu da 67 lei pe luna ci mai mult. Teoretic ca să strângă un an înseamnă să nu plătească un an și ca sa strângă 67 pe lângă 67 pe care ui da deja ar fi 130 lei de care s-ar lipsi pe luna și la unii 130 lei e bani, mai ales când ai de plătit chirie.

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Pai am calculat bine 67, ca, cam atat costa abonamentul TV cu grila cea mai buna + net de 300 Mbit/s, adica 800 lei pe an.
Eu dau 960 pentru ca am si HBO si inca trei programe de filme, dar fara astea, dau 800, si pe luna vine 67.

Si oricum daca nu reusesti sa economisesti 800 lei pe an ca sa platesti abonamentul chiar daca platesti luna de luna pana atunci, inseamna ca sal ala e praf de mic.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Am găsit abonament decent de net doar la 70 lei...

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

La RDS ai net foarte bun la 30 lei pe luna de 300 Mbits/s viteza adica cam 37, 5 MB/s, dar merge cu minim 25 lejer. Si nici la UPC nu e diferenta mare ca pret.
70 lei poate la Telekom fix o fi, ca acolo da, e mai scump.

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

UPC pe aici are net nașpa și era și mai nașpa după ce l-o preluat aia de la Vodafone. La Telekom aveam de 85 și inca 30-35 televizorul și vreo 20 fixu ca trăia bunica și mai avea cunoștințe după am renunțat. La tothee hee

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Pai UPC i-a luat Vodafone?!
85 lei netu pe luna la telekom?

Si acum daca ai renuntat la tot, ai net doar la telefon? Pai ala n-are trafic limitat?

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Oho de mult colaborare habar n-am știut ca scrie Vodafone deasupra siglei lor.
55gb 5€ luna...70 lei nelimitat da merge și asa.hee hee

| Mosotti a răspuns (pentru Catrice):

Mda, mult 70 lei, si la ce viteza? Cati Mbits/s?

| Catrice a răspuns (pentru Mosotti):

Apai n-am mai întrebatlaughing vezi și tu oferta la Orange pe sitehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu: Nu a fost plătit abonamentul la cablu.
Poate proprietarul a zis că nu e nevoie de internet dacă tot ești plecat și a decis să nu-l plătească.