| pyka a întrebat:

Care e cel mau bun ativirus? Cine imi recomanda si un un antivirus pentru laptop? Am un antivirus Avast si merge putin cam greu si nu imi place cum deschide paginile.....ma ajuta si pe mine cineva? VA rog!

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poti instala Bitdefender.Este bun si nu este greu de utilizat.

| VirusS97 a răspuns:

Avastu, zic eu că e ok. Da scoate ultima versiune!
http://www.bitdefender.ro/solutions/free.html
încearcă un bitdefender e făcut de români, deci e ok. Treaba cu cel mai bun antivirus e discutabilă. kaspersky ar fi. Da, dar orice antivirus e bun dacă îl cumperi cu pachet. Acuma nu ştiu dacă tu ai nevoie să îl cumperi, dar producătorul face monstre versiuni trial.

| dannyel86 a răspuns (pentru VirusS97):

Si eu tot de Avast m-am lipit si im place cum lucreaza. Daca antivirusul Avast merge greu pe un pc, oare celelalte cum se misca? De cand il am e cel mai silentios si cu resurse putine. Dar trebuie sa stie lumea si cum sa-l configureze, nu?

| VirusS97 a răspuns (pentru dannyel86):

Acuma depinde de multe, oricum nu ştiu să trebuiască configurat, eu nu m-am atins de el şi nu mă deranjează. Dar iarăşi întreb cum adică merge greu la ce te referi?

| dannyel86 a răspuns (pentru VirusS97):

Asta a spus autorul intrebarii, nu eu: merge putin cam greu. Acum depinde si de sistem. Cu 512 mb rami tot pc-ul merge greu, nu doar antivirusul. Prin configurare, ma refeream la acele optiuni (sunet, avertizare, notificare) care, personal, nu mi se par atat de necesare (le-am dezactivat). Exista setari care pot fi modificate astfel incat sa nu te simti stanjenit de antivirus si, daca dai o scanare, sa te asigur ca muta infectia in carantina si nu ca-l sterge de tot (sa-l poti analiza ulterior).

| VirusS97 a răspuns (pentru dannyel86):

Aha acum înţeleg, în fine mi se pare corect ca atunci când scanează să meargă greu (mie aşa face câteodată şi am 2g ram) În legătură cu acele configurări da şi eu le'am făcut fiindcă unele avertizări erau inutile. (de aceea este considerat probabil un antivirus mai slab, sau in fine nu stiu) De ex am scos optiunea standbox sau cum se numeşte fiindcă nu mă lasa să compilez un program în Code::Blocks. (doar un exemplu) Da aceste setări te avantajează.

| LTAA a răspuns:

Panda Security 2014

| Astropuf a răspuns:

Cele mai bune sunt norton security si avira