| prs0396 a întrebat:

Care e diferenta dintre o placa de sunet dedicata sau integrata? care e mai buna
laptopul care vreau sa-l achizitionez: HP 15-d053sq nu specifica nimic, cum imi dau seama ce tip de placa e?

3 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Toate au integrata. Diferenta e ca cea dedicata(externa de obicei la laptop) ofera o calitate mai buna a sunetului. Dar fara echipament de buna calitate(Casti/boxe) e inutil sa cumperi asa ceva.

| lpavel a răspuns:

Poate ai vrut sa zici : placa video NU de sunet!
Daca nu specifica atunci e integrata! NU e buna!
Cele integrate de obicei sunt slabe, NU sunt bune la jocuri, nu-s facute pentru jocuri, cauta cele dedicate si sa aiba 2 gb memorie placa video, alea sunt bune! Bafta!

| Jipa95 a răspuns:

Laptopurile ( majoritatea dintre ele ) au placi de sunet integrate in placa de baza. Daca vrei ceva profesional cu care sa faci treaba cu el, fa-ti un sistem desktop cu placa de sunet dedicata, profesionala!