| JusTPauL a întrebat:

Care e diferenta intre un server host si un pc host?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Una extrem de mare.
Serverele de host sunt calculatoare special construite pentru această sarcină(daca te uiți la un sever și la un desktop vei observa că desktop-ul are componentele mai mari ca și gabarit, pe când un server arată ca o stație de amplificare ce are multe porturi ethernet în spate.Gabaritul redus este creat așa pentru a încapea în standuri special amenajate).De regulă aceste servere ruleaza GNU Linux sau Free BSD, nu atât pentru costuri care sunt 0 ci pentru fiabilitate și viteză, mentenanța extrem de ușoară și rapidă, etc.Aceste servere și firmele ce fac hosting pe servere dedicate îți vor garanta calitatea serviciului, adică viteză, stabilitate, securitatea datelor, etc, fie că este gratis sau contra cost.
Un Pc Host este o tentativă de server.Adică un desktop transformat într-un server de amatori ce au învațat să facă asta de pe net(unde numa informații complete și reale nu gasești, numa prostii).De celem mai multe ori aceste servere rulează Windows furat instalat ca Românu(să meargă asta contează).Rezultatul.Instabilitate din start că e voorba de Windows, apoi performanță scăzută că „adminii" habar nu au cunm sa întrețină un astfel de server, hardware neconform pentru acest task, etc,=> instabilitate, disfuncții, viteză de procesare și lucru simțitor scăzută, și lista continuă.
Nu zic că și dintr-un desktop poți face un server, DAR trebuie să știi ce să îi faci și cum să îl adptezi pentru așa ceva.
Deci dacă vrei stabilitate și rapiditate folosește un swerver dedicat. Dacă vrei amatorism, care și tu îl poți face ia Pc hosting.Succes

| JusTPauL explică (pentru DeyCj):

Nu e vorba de amatorism, eu intreb ca ma pasioneaza treaba asta.
Si daca chiar vreau sa fac un host din pc-ul meu, cred ca ar merge sa fac un dual bot pentru windows7 si linux. Un i7 si 8gb ram cred ca ar fi suficent ca din cate am vazut nici serverele cumparate nu au cine stie ce rami...
Sa zicem daca as cumpara un server(am vazut la 4000 lei)
si as pune la el un net cam de 70 sau 100 mb de la rds, se poate sa hostez pe el ceva site-uri, radio-uri, sau servere pentru jocuri?
Ar merge bine cu asa net si cam cate programe mi-ar trebui?

| DeyCj a răspuns (pentru JusTPauL):

.Da ar fi ok cel de 100 MB pe fibră până în casă nu parțial cu optic până în scara blocului și apoi cu Ethernet, deși recomand ISP dedicat pe fibră optică.Dar nu uita.Nu hardware-ul este baza ci lățimea de bandă de transfer de date, dispozitivele de stocare date să fie cât mai rapide(10000rpm sau SSD-uri) și altele, la care se adaugă mentenanța periodică ce trebuie făcută.
Eu de ar fi să îmi hibridez desktop-ul, adică să îl fac și desktop și server aș pune pe el un CPU Phenom X6 la 4, 2 Gz, 16 GB ram(că mai mult nu suportă), Placă de rețea Broadcom cu 4 porturi de intrare-ieșire, Un SSD de 160 de Gb pe care voi stoca sistemul de operare(Desktop Linux OS în cazul meu) și datele personale și și un HDD de 1 Tb la 10. 000Rpm pentru stocarea și tranzitarea datelor hostate.De asemenea mentenanța acestui server se va face o data pe săptămână, precum și implementarea unei soluții antivirus eficiente, astfel încât să reușesc să stârpesc virușii de Windows.Clam TK face treabă foarte bună. Detectează și șterge virușii ce cei comerciali nu îs capabili să o facă.

| JusTPauL explică (pentru DeyCj):

Ar fi o investitie uriasa, mai ales ca HDD cu viteza de peste 10000 au preturi de la 1000 in sus.
Treaba cu multiplicarea ip-ului ma gandesc ca se face cu ceva programe si impartirea ramilor si nuceelor pentru fiecare server?

| DeyCj a răspuns (pentru JusTPauL):

Da așa este.E investiție.Se consideră că dac vrei să faci așa ceva trebuie să ai un motiv un s-o faci, cum ar fi cel comercial, adica contra cost toul, de aia și prețurile siunt pe măsură. Investiția merita numa în cazul în care vei scoate și profit din asta. dacă nu, nu are sens să consumi 24 de ore hai să zicem un 200-250W de la rețea și să plătești factură de curent după ceva ce nu produce, nu?
la chestia cu IP-urile nu mai țin minte cum se face.Nu m-am ocupat de partea de servere, doar așa o dată de două ori.Și aia de plicitseală și fără să îmi dau interesul.Dar în mod normal atribuirea IP-urilor ar trebui să se facă automat în funcție de adresele MAC conectate la server. Ceva asemănător cum îi la Rooter.

| JusTPauL explică (pentru DeyCj):

Ok, mersi fain de informatii.

11 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Eu în locul tău luam legătura cu adminii TPU.ro și îi rugam să îmi pună un banner cu reclama pe siote-ul lor.E o alegere mult mai bună. Succes cu server-ul

| SasNetRomania a răspuns:

Pc host banuiesc casa zici tu la serverele tinute pe pc nu?
pai simplu.
un server host este profi.
cu nenumarate protectii, antiflood, net bun de 1gb/s sistem de operare linux, procesoare si rami speciali de servere.
pe cand la un pc host ai numa belele.
sistem de operare windows care e destul de neplacut la host, net de apartament destul de slabut(acum ziceti ca aveti 1gb/s de la rds, degeaba, uploadul ce este necesar la host tot 100 este la rds), deschis la atacturi de genul ddos/flood, nu poti tine non stop pcul, nu ai UPS(daca cade curentul cade si pcul tau, pe server host nu cade). si multe altele happy

| JusTPauL explică (pentru SasNetRomania):

Eu ma refer la un server host cumparat nu la cele oferite de firmele specializate.
Adica un server e tot un pc, doar ca pe el bagi linux si niste programe bune care pe windows nu merg...

| DeyCj a răspuns (pentru JusTPauL):

Să le vezi pe alea pe free BSD cum lucrează. Chiar de ai o conservă de server care pe Ubuntu server(de exemplu) gâfâie, de îi pui Free BSD merge binișor(e doar o concluzie proprie) :-D

| SasNetRomania a răspuns:

Este diferenta, un server are alte piese fata de pc! procesoare, harduri, ram mult mai perfromant.
acum depinde ce vrei sa faci cu acel server, daca nu va fi supra solicitat poti si cum zici tu cu piese de pc normale.
dar nu recomandhappy, una e sa fi intr-un data center cu ups, protectii si altele, si una sa ai tu, cand cade ceva sa nu sti, cand pica curentu sa dai telefon disperat sa vina electrica, cand iti pica netu sa te enervezi, si multe altele happy

| Lupasliviu a răspuns:

Gazduire site web, inregistrare domenii, Hosting. Aici!
https://www.neroit.ro/manage/aff.php?aff=24