| Forg1ven a întrebat:

Care este cel mai bun limbaj de programare cu care sa incepi daca ai absolut 0 experiența și nu stii aproape nimic legat de acest domeniu.? Sunt in clasa a 8-a dar consider ca ar trebui sa incep de pe acum sa invaț acest domeniu. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai o cunostinte nu incepi cu limbajul. Incepi cu teoria si ceea ce inseamna programare. Incepi cu scheme logice, incepi cu lucru pe biti, incepi cu pseudocod, incepi cu structuri de date si control, inveti ce sunt alea variabilele si constantele, inveti despre tipuri de date, inveti despre algortimica.

Abia pe urma pui in practica ceea ce ai acumulat, intr un limbaj de programare, ideal in C

| Forg1ven explică (pentru suntserios):

Mulțumesc mult! Dar unde aș putea găsi un site care sa inceapă cu toate astea? toate site-urile pe care le-am cautat incepi cu limbajul, n-am văzut niciunul care sa invețe ce mi-ai spus tu.

| Forg1ven explică (pentru suntserios):

Mulțumesc mult! scuze daca te deranjez dar, imi poti da un site in care se incepe cu lucrurile spuse de tine? Deoarece toate pe toate site-urile incepi cu limbajul, nu cu teorie sau notiuni de baza pentru cineva care nu a facut in viața lui programare.

| suntserios a răspuns (pentru Forg1ven):

Iei niste manuale de informatica de clasa a 9a si o sa gasesti acolo tot ce ai nevoie

| AndreiGabi a răspuns (pentru Forg1ven):

Cat de bine stii engleza? Cam cele mai bine structurate site-uri(pentru incepatori) pe care poti invata sun codecademy.com, khanacademy.org. w3schools.com...dar ai nevoie de engleza(si au un numar redus de limbaje). In romana, de la forumuri precum romanian security team(hack forum), pana la forumuri de counter strike, sau canale de youtube(https://www.youtube.com/channel/UCjkpamUEp8hMs0i1Htu9ecA)...
Oricum, din tutoriale inveti doar "baza", restul ei un cod si il dezasamblezi. Imi poti lasa si o adresa de contact in privat, de mult timp am in cap un "proiect" ce are ca scop "invatatul programarii".
Si trebuie punctat, este foarte bine daca ai ambitia sa inveti ceva! Spor!;)

| Forg1ven explică (pentru AndreiGabi):

Pai stiu engleza foarte bine, zic eu. Nu o vorbesc / ma exprim chiar asa bine dar de inteles o inteleg ~75-80 % deci e destul de bine. Spune-mi mai multe despre,, proiectul'' acesta, poate mi se pare si mie interesant. Si m-am hotarat sa incep sa ma apuc de invatat programarea dupa ce dau Examenul la sfarsitul anului deoarece trebuie sa ma pregatesc cat mai bine pentru el ca sa poti intra la mate-info si in vara o sa incerc sa invaț acest domeniu. Multumesc mult!

| AndreiGabi a răspuns (pentru Forg1ven):

In mare, un forum cu sectiune de tutoriale si portofolii pe fiecare limbaj(tot ce inveti, arati si la altii), structurat pe nivele de cunostinte, dar si "echipe"(astfel incat sa existe ajutor reciproc dar si competitivitate)... De aici, luam niste proiecte, aplicatii, site-uri, teme, jocuri si dezvoltam. Bineinteles, mizez pe spiritul autodidact, dar cu ajutor si un "mediu" mai interesant spun eu, ce poate fi si "captivant". Dupa ceva timp, daca se formeaza un mic interes, putem dezvolta si un site de profil, cu portofolii, tutoriale, servicii platite(stiu ca exista site-uri gigantice pentru asta, scopul principal tot invatatul ramane), etc. In fine, cam asta este prezentarea in mare. Cand am bani si suficient timp liber...il pornesc.

7 răspunsuri:
| Sheldon a răspuns:

Eu zic ca HTML este destul de usor si vezi rezultatele in timp real

incepi cu HTML si CSS(astea au legaura una cu alta ) dupa ce sti bine astea
inveti PHP si JavaScript, mySQL

astea sunt pentru WEB design si securitate + baza de date a acestora