| Alexe_Silviu_2000 a întrebat:

Care este diferenta dintre
1 laptop cu procesor Intel core i3 4030U,(dual core1, 9 ghz) 4gb-500 gb
2 laptop cu procesor Intel pentium quad core 3530U (quad 2, 16 pana la 2, 58 ghz)-turbo burst 4 gb-500gb

Răspuns Câştigător
| NGheorghe a răspuns:

Mie? lui cpubenchmark.net (este de neanlocuit, au tot: cpu, video, hard si software, ram... tot.)

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Intel Core i3-4030U @ 1. 90GHz Single Thread Rating 1058
CPU Mark Rating 2710
Intel Pentium N3530 @ 2. 16GHz
Single Thread Rating 546
CPU Mark Rating 1956 (slab)

CPU Mark Rating- Higher results represent better performance
As of 6th of February 2015
Nu am gasit "Intel pentium quad core 3530U" si probabil nici nu este, am comparat cu Intel Pentium N3530 (care suporta turbo speed si cu toate astea ii mai slab, ii pe locul 910 fața de core i3 ce este pe locul 697, pe primul loc este un Intel xenon cu Rating 25192 si costa $6, 652 :d )
Compara si tu pe
https://www.cpubenchmark.net/cpu_list.php

| NGheorghe a răspuns (pentru Alexe_Silviu_2000):

Dintre astea doua? i3 clar ca-i mai bun, cu mult.
Nu vad de ce te mai gandesti. te uiti la hdd de 1Tb?

si apropo n3035 ii gama celeron a nu se confunda cu Intel core2 quad (ca ii diferenta de la dacia la bmw)... celeronu ala nu face nici jumate treaba lui i3 cu tot ca are acele 4nuclee (quad core)
i3 # of Samples 190
n3530 # of Samples 74
i3 Single Thread Rating 1059
n3530 Single Thread Rating 513

(t7100 din laptopul meu din 2006 face mai multa treaba
http://www.cpubenchmark.net/......ompare.php

Avantaju lui n3530 ar fi ca consuma putin. Dar trebuie testat. Poate ca nu tine 5-10 minute in plus bateria ci in minus---tinand cont ca i3 are Lenovo Energy Management
Cpy/Pst
dintre astea doua? i3 clar ca-i mai bun, cu FOARTE mult.

| Alexe_Silviu_2000 explică (pentru NGheorghe):

Mersi mult

| NGheorghe a răspuns (pentru Alexe_Silviu_2000):

Mie? lui cpubenchmark.net (este de neanlocuit, au tot: cpu, video, hard si software, ram... tot.)