| raul93 a întrebat:

Care ii diferenta dintre Notebook si Ultrabook?

Răspuns Câştigător
| Gas a răspuns:

Avantajele unui ultrabook in comparatie cu un notebook sunt:
- durata de viata a bateriei este net superioara
- securitatea sporita datorita tehnologiilor Intel Identity Protection si Intel Anti Theft Tehnology ( asta inseamna ca daca iti pierzi sau cineva iti fura ultrabookul iar tu ai un contract cu o firma specializata ce asigura localizarea a dispozitivelor mobile poti cere blocarea ultrabookului, astfel cel care a gasit/furat ultrabookul nu-l mai poate folosi decat pe post de umbrela de ploaie pentru ca ultrabookul se va bloca inainte de intrarea in meniul de bios si va cere introducerea unei key pe care o va detine doar proprietarul contractului incheiat cu firma de localizare)
- sunt dotate cu procesoare din ceea de-a 3a generatie de la Intel
- timp de bootare foarte redus in comparatie cu notebookurile
- design mult mai atragator
- ultrasubtire (maxim 2.5 cm)
- mult mai usoare ca si notebookurile
- performanta superioare in multitasking, in redarea filmelor full hd si jocuri (jocuri, cele dotate cu procesoare i7 care cu ajutorul gpu pot rula in mod sacadat si cu detaliile la low chiar si crisys 2)
- displayul este unul la fel de o calitate net superioara

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ultrabook-urile sunt ntebook-uri mai subtri, mai scumpe, cu autonomie a bateriei mai mare, dar mai putin performante decat netbookurile pe care le-ai gasi in acelasi pret. Nu sunt destinate jocurilor, este bine de stiu(ultrabook)

| laptopnews a răspuns:

Notebook = laptop!
(a nu se confunda cu netbook - mini laptop)
Noul ultrabook înseamnă performanţă (procesoare Intel din generaţiile noi, bootare rapidă, trecere rapidă din modul hibernare în cel activ – mai puţin de 7 secunde), mobilitate (autonomie mare – minim 5 ore, dimensiuni reduse – grosime până la 18 mm pentru sistemele de 13.3 inch sau mai mici şi până la 21 mm pentru modelele de 14 inch sau mai mari şi greutate cât mai mică), protecţie (tehnologii precum vPro, Intel Identity Protection, Intel Anti-Theft), stil (design atractiv, ultra-slim).
Deci diferenţa apare la dimensiuni, greutate, design. Ultrabook-urile sunt mai mici, mai compacte, mai usor de transportat.

| i86e2 a răspuns:

Notebook = laptop
Ultrabook = laptop mic, subtire, cred ca vreo 11 - 13 inch diagonala in general
Netbook = laptop foarte mic, sub 10 inch diagonala
Smartbook = combinatie intre netbook si smartphone, sunt foarte mici, mai mici decat netbook-urile chiar

| i86e2 a răspuns (pentru i86e2):

După ce m-am uitat pe net, am văzut că netbook-urile ajung până la 12 inch, ultrabook-uri am vazut de la 13 inch la 15 inch, cât un laptop normal adică, diferența e că ultrabook-ul e foarte subțire.

| Căpşunăă a răspuns:

Diferenta e ca:notebook-urile sunt mai mici ca laptop-urile iar ultrabook-urile sunt mai mici si mai subtiri decat notebook-urile facute pentru internet special nu jocuri si programe sper ca am ajutat funda?