| caramba11 a întrebat:

Care marca de laptop este mai buna intre Dell si HP?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dell!

| doctorandus a răspuns:

Dell. De ce? Pentru că oferă upgrade de BIOS și după șapte-opt ani de la vânzare.

| NLS a răspuns:

Ambele sunt foarte bune, DACA te referi la aceeasi clasa de laptop, si aceeasi echipare (compoente identice sau foarte asemanatoare).

Exista laptopuri de uz casnic de la ambele (pentru office), sau exista monstrii cu 2 sau 4 mii de euro, echipate cu componente nu doar puternice, ci si selectate, asamblate si verificate mai bine.

Atata vreme cat compari un HP ce costa 500 euro, cu destinatie Office, cu un DELL ce costa 1000 sau mai mult, spunand ca primul e prost, esti pe langa povestea asta.

Personal am 3 HP-uri in casa, si le-am ales pentru ca au fost mult peste ce oferea DELL in aceeasi bani.
Nu performanta, ci gimmick-uri, precum bateria detasabila, carcasa de aluminiu, usite separate pentru RAM si SSD,
RAM nesudat de placa de baza, etc

Un lucru e cert, cu niciunul dintre brandurile acestea nu dai gres.
Si nici cu Asus, Lenovo sau MSI.
Componentele din ele conteaza, raportat la ce doresti tu de la acel laptop.
Sistemul de racire conteaza si el. (trebuie sa urmaresti mai multe review-uri cu fiecare model ales, si de preferat sa le vezi desfacute. )

Deci daca doresti o parere obiectiva, posteaza 2 sau mai multe linkuri, cu niste laptopuri.
Brandurile sunt irelevante, atata vreme cat nu vorbim despre Allview, Myria, sau alte petarde.

Xiaomi sau Huawei inca nu mi-au trecut prin mana, insa in general Huawei sunt laudate, cred ca as cumpara asa ceva, daca gasesc ceva sa corespunda nevoilor mele, si au pret competitiv.

Daca cauti laptop pentru gaming:
ASUS (STRIX, TUF),
DELL (Alienware, sau seria Gxx),
HP (Pavilion, Victus, OMEN),
LENOVO (Legion, Ideapad),
si MSI (Katana, Leopard, Pulse).

Insa mai presus de numele de mai sus, precum spuneam, conteaza exact ce componente are fiecare.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

PS: bateriile detasabile sunt o raritate in ziua de azi, pentru mine e extrem de irelevant acest aspect.
Conteaza doar sa nu aiba RAM-ul sudat, pentru a putea sa il schimb sau sa-l upgradez, si la fel stocarea.
Daca e un model mai scump de 5000 RON, eu personal astept sa suporte atat SSD SATA, cat si SSD M.2 (sau 2x M.2).

| gabicoo a răspuns:

Dell! Dar vezi să aibă bateria detașabilă! Nici HP nu sunt rele dar nu mai fac ăștia modele cu radiator gros de cupru și baterie detașabilă! Dell cu baterie detașabilă am mai văzut!
Eu am un HP vechi de 8 ani și trage destul de bine! Am și un Dell un pic mai nou dar care mai face figuri din când în când! Ambele cu radiatoare de cupru și baterie detașabilă!

| tonyc7 a răspuns:

Ambele sunt la fel de bune, nu se poate face o distinctie intre ele

| andreiDdan a răspuns:

Dell Dell Dell. Oricum una peste alta..mare atentie..astia incep sa SUDEZE placile de ram le placa mama. totul cica..pt un mediu mai curat si un laptop mai slim.dar daca mai slim inseamna mai prost..atunci nu mersi...in principal FUGI DE ASUS, LENOVO (vorbesc budget laptops). Dell nu a facut rabat de la calitate niciodata... oricum, daca vrei un laptop sub 3500 nu gasesti nimic bun (ca si fabricatie nu ca si specificatii). Resursele se scpesc, mana de lucru creste. pandemie etc. unde lovesc? in marketing abuziv si produse supra apreciate..deci ai grija. lasa reclamele, filmuletele..si cauta informatii reale despre orice ai dori sa cumperi. Tine minte te poti informa gratuit, dar platesti cu BANII!