Întrebare recomandată | mada20 a întrebat:

Care sunt partile unui calculator afectate de virusi?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Viruși hardware:afectează discul dur, discul flexibil și memoria.
Viruși software: afectează fișierele si programele aflate in memorie sau pe disc, inclusiv sistemul de operare sau componente ale acestuia.
Exemplu:distrugerea unor fișiere,modificarea dimensiunii fișierelor,ștergerea totală a informaților de pe disc, inclusiv formatarea acestuia,distrugerea tabelei de alocare a fișierelor, care duce la imposibilitatea citirii informației de pe disc, diverse efecte grafice/sonore, inofensive sau și dăunătoare, încetinirea vitezei de lucru (utilă) a calculatorului, până la blocarea acestuia, înmulțirea fișierelor până la umplerea memoriei, ascunderea fișierelor si blocarea anumitor spații.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SexoasaTha):

Buna!
Ba da, asta inseamna.
Te pup!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru SexoasaTha):

Nu am citit, am sunat o prietena care se pricepe cat de cat la calculatoare, ea se mai pricepe la virusi, nu stie ea foarte multe, dar cat de cat.
Sper ca te-am ajutat.
Te pup!