| AnonimRD a întrebat:

Care sunt temperaturile normale ale procesorului?

16 răspunsuri:
| denisTiky a răspuns:

50-60°C sau 122-140°F desi normal un procesor ar trebui sa stea in 40-45°C cand nu faci nimic pe pc.

| AnonimRD explică (pentru denisTiky):

Al meu sare de 60 cand nu fac nimic, este un i5 9600k nu l-am montat eu, poate cel ce l a montat a uitat sa puna pasta pe el.Ce zici?

| denisTiky a răspuns (pentru AnonimRD):

Se poate, uita-te si verifica, daca se arde e mare pacat de el ca e procesor bun

| AnonimRD explică (pentru denisTiky):

O sa incerc sa verific cu mare atentie..nu prea ma pricep la desfacut cooler-ul si pus la loc dar vad eu, vorba ta pacat de procesor sa se strice.Multumesc de sfaturi!

| AnonimRD explică (pentru denisTiky):

Si daca are, trebuie sa curat si sa pun alta? Sau pot lasa asa?

| denisTiky a răspuns (pentru AnonimRD):

Pai, periodic se mai schimba acea pasta. Ajunge sa de intareasca si sa nu mai conduca bine temperatura... recomand ca la o data la cateva luni sa o schimbi

| denisTiky a răspuns (pentru AnonimRD):

Daca nu e uscata tare atunci o poti lasa, daca inca e moale e buna

| MagicOneT a răspuns:

Nu ar trebui sa sara de 60 de grade idle, nu cred ca e ceva bine la cooler. Astea cu K sunt si mai pretentioase, au nevoie de o racire buna...

| AnonimRD explică (pentru MagicOneT):

Este un cooler de la Intel, urmeaza sa il schimb astazi. Sigur cooler-ul este de vina.

| ANF2004 a răspuns (pentru AnonimRD):

Ia un cooler pe lichid, și ia o pasta termoconducotare Arctic MX-2. Este ff bună.

| DannyQ a răspuns:

Din câte știu 45-50 depinde dacă te joci jocuri poate sa ajungă și la 80.

| denisTiky a răspuns (pentru DannyQ):

Daca e racit bine nu are voie sa sara de 70-75

| DannyQ a răspuns (pentru denisTiky):

Asta da, acum depinde și de câte coolere ai și cât se bune sunt

| AnonimRD explică (pentru DannyQ):

4 ventilatoare am fara cel al procesorului

| DannyQ a răspuns (pentru AnonimRD):

Este destul de bine

| AnonimRD explică:

Cand nu fac nimic sare de 60, este un i5 9600k, crezi ca este o problema? Nu l-am montat eu, poate cel ce a montat a uitat sa puna pasta.Ce parere ai?