| BeaTMaN696 a întrebat:

Cat de bun vi se pare buildul pe care vreau sa il iau si daca aveti ceva recomandari:

-I7-8700K
-1080 G1 Gaming de la Gigabyte
-Hdd BarraCuda 1TB (2016)
-SSD SSDNOW UV500 de 240GB de la Kingston
-2x8GB DDR4 HyperX Fury Black
-MotherBoard Z370 de la MSI Gaming Plus
-Cooler Corsair Hydro Series H75 (2018)
-Sursa de la SeaSonic de 620W bronz
Este adevarat ca build-ul este unu foarte bun dar as vrea niste pareri si recomandari daca se poate.

6 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Depinde si de unde comanzi, la bugetul tau, ar merge schimbat si cate ceva. Iti recomand sa cumperi de pe pcgarage, este cel mai mare site din Romania din domeniul IT unde majoritatea isi cumpara calculatoare.
Acolo au si un forum (mygarage) unde postezi ce configuratie vrei (in functie de buget si altele) si inginerii / cei care lucreaza acolo, iti vor face ei o lista (wishlist) si daca iti convine, poti da comanda happy.
Eu de la ei am luat laptopul acum 2 ani (3.000 de lei) si a fost perfect. Am luat mai multe de la ei si chiar se pricep oamenii.
Sa nu se inteleaga gresit, eu nu le fac reclama sau ceva, nu lucrez acolo. Doar ca este cel mai bun site din Romania daca vrei sa iti cumperi un calculator. Si ar fi bine sa iei de acolo happy te vor ajute si ei cu sfaturi.
Succes!

| Alfred0703 a răspuns:

Sursa aia e o pocnitoare.

| Strepix a răspuns:

O carcasa cu un airflow si wire-management foarte bun pe care poti sa-l faci.
Inca 2x8gb ddr4 sa ruleze pc in quad channel
Te-ai asigurat pentru multi ani, oricum.

| BeaTMaN696 explică (pentru Strepix):

Nu as vrea 32gb ram ca nu ii vad rostul. Majoritatea jocurilor cer doar 8gb ram. Doar anumite jocuri noi incep sa ceara 16 si alea sunt foarte putine.

| BeaTMaN696 explică:

De pe PcGaraj il si iau si am mai schimbat cate ceva pana acum
Am mai adaucat 4 fanuri in plus pentru carcasa
Am schimbat hhd ul cu unul de 2tb
Am schimbat coolerul cu unu pe aer deorece nu vreau sa am probleme la celalalt si sa curga. Cel nou este un BE QUIET Dark Rock PRO4 care este oricum mai bun decat cel pe lichid
Iar sursa am schimbat-o cu una de la EVGA de 650W 80+ bronz
Si SSD-ul acum este unul de 256GB de la Adata

| serban57 a răspuns:

Sursa e cam naspa, uite aici recomandarea mea:
https://m.emag.ro/......DBP81JBBM/
Cat despre restul configuratiei, e perfect.