| laurentiu345345234 a întrebat:

Ce alegeti windows 8 phone sau android jelly bean dati si argumente si aveti funda.

Răspuns Câştigător
| panther2007 a răspuns:

Platforme mobile de operare, interesant!
Windows phone mobile, este o platforma interesanta, dar nu tocmai practica, ea pune de multe ori in dificultate utilizatorul, pe langa asta nu sunt prea multe jocuri si aplicatii pentru ea!
Batrana Symbian (ceea mai vechie platforma mobila) a apus demult desi cei de la Nokia inca incearca sa o dezvolte!
Acum sa discutam de platforme mobile performante.
Cele mai performante platforme mobile actuale au implementat la baza scheme logice Linux, mentionez trei dintre ele:
1. Mac sau Ios dezvoltata de cei de la Apple, a fost prima platforma de operare mobila ce are implementat schema logica Linux, relativ esta o platforma buna si stabila, dar la randul ei are probleme, sau mai bine spus dezvoltatorul ei a dorit exclusivitate, adica mai bine spus, transferul de date prin bluethoot se efectueaza doar intre dispozitive Apple (asta e o problema extrem de grava), o alta problema este urmatoarea, pentru a transfera fisiere in telefon si a instala aplicatii cu ajutorul pc-ului ai nevoie de jeilbreak, asta e marea problema, in rest e ok.
2. Android platforma de operare dezvoltata de cei de la google este ceea mai populara platforma din lume la ora actuala, are o interfata usor de utilizat si este blanda cu utilizatorul, ofera o gama larga de aplicatii si jocuri, pe langa asta este o platforma in continuu dezvoltare.
3. Bada este o platforma dezvoltata de cei de la Samsung, este o copie fidela android, insa are probleme, nu toate aplicatiile functioneaza pe toate telefoanele, de exemplu whatsapp nu functioneaza pe telefoanele Samsung wave.

Daca vrei performante atunci mergi cu incredere pe android, nu iti recomand Ios pentru ca nu e tocmai ce pare, pe langa asta nu cred ca se merita sa achizitionezi un Iphone care are un pret piperat si raportul performantei este extrem de slab.

Răspuns utilizator avertizat
7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Windows ul e de mult depasit in ceea ce priveste dispozitivele mobile

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru laurentiu345345234):

Nu nu merita sa iei un telefon cu windows. windows mobile nu este un sistem de operare atat de fiabil si util in ceea ce priveste dispozitivele mobile. Andoidul si iOS ul axanduse doar pe mobile au fost optimizate si create special pentru asa ceva. Sunt testate, sunt updatate periodic, exista aplicatii mult mai multe samd. Nu te ai gandit de ce sunt atat de putine telefoane care adopta windows ul ca si SO?

| MasterZ99 a răspuns:

Eu as zice Android pentru ca e mai usor de utilizat decat windows 8 phone am vazut eu la Vodafone nu stiam sa fac nimic pe el laughing

| PaulManica85 a răspuns:

Windows-ul e facut pentru PC. Pur si simplu nu e atat de practic si nu iti ofera atat de multe optiuni ca si Android sau iOS, care sunt cele mai tare sisteme de operare pentru telefoane din lume. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat