| RoyDupuis a întrebat:

Ce ar trebui sa stiu atunci cand cumpar un stick de memorie usb?

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Am un stick de 16 GB care merge la citire conectat pe USB2.0 cu 33MB/s ceea ce e perfect, iar la scriere atinge in medie 22MB/s
http://www.altex.ro/......b-16gb-alb
Pe usb3.0 merge putin mai repede, nu mai tin minte ce viteza are.

Presupun ca si http://www.altex.ro/......gb-8gb-alb merge bine si e de 8GB.
Prin posta pretul creste cu 10 lei. Mai bine e daca se gaseste la un magazin din apropiere.

11 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Capacitate si viteza. Sunt stick-uri pe usb2.0 si pe usb3.0. Cele pe usb3.0 merg si pe usb2.0, iar daca sunt puse pe usb3.0 merg mai repede.

Exemplu http://www.pcgarage.ro/......-albastru/

Pentru capacitati mari, pretul creste repede :)

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Pentru a instala un windows de pe stick, trebuie sa aiba minim 4GB ca sa incapa windows-ul, dar mai sigur e de la 8GB in sus. In plus, daca are capacitate mai mare, se pot pune pe acelasi stick cu yumi http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/ mai multe variante de windows, programe de diagnosticare, partitionare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

As vrea un usb de vreo 7-8 gb pentru TV. deci trebuie aleg unul de 3.0? ca sa mearga mai repede?

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Eventual si unul cat mai ieftin! Imi poti recomanda tu vreunul? as prefera daca il cumpar de pe net sa aiba optiunea expedierii prin Posta.

| dannyel86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca are memorie mare (16 gb sau 32 gb) si e la pret mic, trebuie sa te gandesti ca viteza de copiere pe el e mica. Eu am luat unul de 8 gb si stau jumatate de ora ca sa-l pot umple cu informatie. Fixeaza-ti o capacitate (8 gb, 16 gb, 32 gb) dupa nevoile personale si alege din cele care au nici pret exagerat, dar nici care se vand la pret de chinezarii. Prefer un stick de 4 gb pe care sa se copieze repede, decat unul de 16 gb la care sa adorm asteptand. happy

| KodrutZ a răspuns (pentru halogen001):

Teoretic, ai dreptate. Buba e ca sint stickuri USB 3 care merg mai prost ca altele pe USB 2. Viteza depinde de la model la model si sint FOARTE MULTE modele de 8-16 GB sau chiar 32 care au viteze jalnice. De exemplu am un Kingston de 16 micut, simpatic, de metal, primit bonus la o tastatura ca nu l-as fi cumparat altfel - dureaza peste 10 minute ca sa copii pe el un serial de 10 GB - deci citeva fisiere mari, nu multe si mici. In acelasi timp, pe un alt Kingston de 32, USB 3.0, insa printre cele mai rapide din categoria lui, copii aceleasi date in cam 1:10. Desigur ca sint si stickuri pe USB 3.0 care se misca de 5-10 ori mai prost, nu e o regula.
P.S. Exemplul tau e o petarda. Kingstonu' de 32 imi scoate undeva pe la 140 MB la citire si peste 130 la scriere secventiala.

| halogen001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am un stick de 16 GB care merge la citire conectat pe USB2.0 cu 33MB/s ceea ce e perfect, iar la scriere atinge in medie 22MB/s
http://www.altex.ro/......b-16gb-alb
Pe usb3.0 merge putin mai repede, nu mai tin minte ce viteza are.

Presupun ca si http://www.altex.ro/......gb-8gb-alb merge bine si e de 8GB.
Prin posta pretul creste cu 10 lei. Mai bine e daca se gaseste la un magazin din apropiere.

| halogen001 a răspuns:

Trebuie cautate stick-uri de 8 GB cu viteza de scriere in jur de 20MB/s (4GB se vor scrie in 4 min)

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Trebuie cautate stick-uri cu viteza de scriere peste 15MB/s si la citire sigur viteza va fi mai mare, deci vor merge bine si pentru filme.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Acum daca la scriere sa zicem ca are o viteza in jur de 10MB/s tot e acceptabil. E important ca macar la citire sa aiba viteza buna sa se poata vedea filmul pe televizor fara intreruperi.
La modelul http://www.emag.ro/......D9FLJBBBM/ vad ca are "Viteza scriere - 9-10 mb/s si citire 25-30 mb/s".

| anonim_4396 a răspuns (pentru halogen001):

Am inteles acum, mi-ati dat toate explicatiile necesare! Va multumesc tuturor!

| Necuoscut2002 a răspuns:

Ii spui vanzatoarei sa iti dea un stick de memorie de (2, 4,8 GB) in functie de cata memorie ai nevoie asta pentru PC, iar daca ai nevoie pentru mobil trebuie sa stii capacitatea de acceptare a memoriei suplementare( manual de instructiuni) dispozitivului si ii ceri card de memorie happywinking happywinking happywinking