| AkyBoss59 a întrebat:

Ce componente ar trebui ca sa am un calculator puternic (unul pentru gaming)(8 GB RAM)(placa de baza, CPU, placa video)

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1000 lei totusi is o diferenta. O sa merg pe 2500 lei.
PS: ca mereu nu suport raspunruile lui valentin75. Fie ca ai placa de baza de 150 lei sau de 1500 lei, diferenta in gaming o sa fie de 0 spre 1%.
2. Placa video face 70% in gaming. Daca tu pui o placa video slaba numai gaming nu mai faci.
Si revenim la subiect.
Ai 2 variante foarte ok. Diferenta e ca prima are un gpu mult mai performant(a scauzt mult pretul la gpu si chiar de depasteste nitel 2500 lei, merita, tinand cont ca acum o luna placa video costa 1200 lei, si am zis mai sus cat de mult conteaza...).
1. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/914824/
-cpu amd hexa-core
-8gb ram
-sursa cu certificare si eficenta
-Hdd 1000gb
-gpu performant.
PS: daca esti curios cum se descurca, sa zicem fa fie cauti pe google review-uri, fie pe youtube daca vrei gameplay dupa:"r9 280 6300" si o sa vezi la altii.
2. Varianta asta difera ca are un cpu mai eficient, dar gpu nitel mai slabut.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/914849/
Daca vrei mai ieftin(ca si asa am depasit nitel 2500) raspunzi.

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Buget?

| AkyBoss59 explică (pentru sltlp):

Intre 1500-2500 lei

| sltlp a răspuns (pentru AkyBoss59):

1000 lei totusi is o diferenta. O sa merg pe 2500 lei.
PS: ca mereu nu suport raspunruile lui valentin75. Fie ca ai placa de baza de 150 lei sau de 1500 lei, diferenta in gaming o sa fie de 0 spre 1%.
2. Placa video face 70% in gaming. Daca tu pui o placa video slaba numai gaming nu mai faci.
Si revenim la subiect.
Ai 2 variante foarte ok. Diferenta e ca prima are un gpu mult mai performant(a scauzt mult pretul la gpu si chiar de depasteste nitel 2500 lei, merita, tinand cont ca acum o luna placa video costa 1200 lei, si am zis mai sus cat de mult conteaza...).
1. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/914824/
-cpu amd hexa-core
-8gb ram
-sursa cu certificare si eficenta
-Hdd 1000gb
-gpu performant.
PS: daca esti curios cum se descurca, sa zicem fa fie cauti pe google review-uri, fie pe youtube daca vrei gameplay dupa:"r9 280 6300" si o sa vezi la altii.
2. Varianta asta difera ca are un cpu mai eficient, dar gpu nitel mai slabut.
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/914849/
Daca vrei mai ieftin(ca si asa am depasit nitel 2500) raspunzi.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Un sistem puternic! Sistem Gaming Haswell
Placa de baza MSI Z87-GD65 Gaming, socket 1150; procesor Intel Core I5 -4570 sau Intel Core I7 - 4 nuclee Haswell, memorie Corsair Vengeance Pro Silver– 8 GB, DDR3- frecventa -2133 Mhz; hard disk Seagate Desktop SSHD, 1TB, 64 Mb, sata III; ventilator HDD – Scythe Ita Kaze; Blue – Ray Asus BW-14D1XT; placa video MSI Radeon R7 260X, 2 GB, DDR5, 128 biti, support CrossFireX); sursa Seasonic S12II-620W Bronze, carcasa Segotep SG-XT-NF, sistem de operare Win7 Professional. Bafta

| AkyBoss59 explică (pentru valentin75):

N-am inteles nimic... explicit te rog

| valentin75 a răspuns (pentru AkyBoss59):

E foarte simplu, ai toate componentele trecute pentru un calculator puternic, pentru gaming, asa cum ai solicitat in trebare. Ti-am dat un exemplu, pe componente! Un computer are mai multe componente! Asta ar fi placa de baza!
http://www.msi.com/product/mb/Z87GD65_GAMING.html#hero-overview