| anonim_4396 a întrebat:

Ce defecțiune are o mașină de spălat care e setată la un anumit program de spălare, dar care nu spală, ci doar stoarce hainele?
Sare peste faza de spălare, deși a fost atent setată să și spele.
Ce componentă este defectă în acest caz?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

N-a terminat complet programul anterior.
Trebuie resetat soft-ul.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Habar nu am.
Recunosc, sunt praf la capitolul tehnologie/ mecanica happy

Doar la acel program intampini acest tip de problema, sau la toate?

Sa inteleg ca doar ti se uda hainele, fara sa fie spalate calumea/ optim, apoi iti sunt stoarse?
Asta e probema?

Eu am chemat un instalator/ reparator de masini - de splat! - eu intampinam un alt fel de tip de problema : fie imi sarea peste limpezire, fie mi le limpezea in exces! Fie, uneori, trebuia sa sterg apa de pe jos!

CHEAMA UN INSTALATOR!

Mi-a rezolvat masina in 30 de minute ( 12/ 14 ani la activ cu 5 / 6 reparatii de-a lungul anilor! ), trebuia sa platesc 70 de lei, dar ca de obicei mi s-a rezolvat problema pe gratis happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu întâmpin nicio problemă.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci nu inteleg de ce...

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De ce intrebi ¿?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am vãzut faza asta la cineva și eram curioasã să aflu defecțiunea.

| simpluone a răspuns:

Ar fi util sa spui si modelul masinii de spalat! Si mai multe detalii...auzi apa cand curge in masina de spalat? Consuma detergentul? Invarte motorul ca si cum le spala? Altfel nu prea avem cum sa te ajutam!

| anonim_4396 explică (pentru simpluone):

Nu e vorba despre mașina mea de spălat. Din fericire.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E vorba de masina altcuiva? happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

A vecinei.

| simpluone a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci poate fi programatorul sau motorul sau electrovalvula. Asta asa privind in general

| IarsiIar a răspuns:

Si daca stii componenta o repari singura? Fii serioasa! Cheama service-ul. Nu mi se pare a fi o piesa defecta desi este posibil. Cred ca programul e de vina cum se si spune mai sus.

| anonim_4396 explică (pentru IarsiIar):

Nu trebuie să chem nici un service. Nu e vorba despre mașina mea.

| IarsiIar a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai mentionat asta. De unde sa stiu eu?
In acest caz, de unde stii tu ca a fost atent setata? Poate persoana a dorit doar stoarcere.