| SonicAndrei a întrebat:

Ce e mai important la un SSD: viteza random de citire sau cea de scriere pentru editări foto-video?

Am de ales între Samsung 960 EVO 250 GB și Samsung 970 EVO 250 GB. Generația nouă (970) are viteza random de citire doar de 200K IOPS, în timp ce cea veche poate atinge 330K IOPS. Totuși, generația nouă e mai fiabilă. Credeți că diferența de 65% a vitezei de citire e vizibilă?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

970 EVO 250 GB
generatie noua,cand vorbim de editari video,vorbim de cpu si de placa video,ram, ssd ajuta la incarcarea sistemului de operare, nu face minuni care implica o placa noua video, cpu, ram

| SonicAndrei explică (pentru RAY):

OK, dar de ce 970 EVO 250 GB în loc de 960 EVO 250 GB? Într-adevăr, e mai nou, are anumite avantaje, rezistență mai mare, poate răcire puțin mai bună și viteze de scriere puțin mai mari. Dar viteza de citire random 4KB este doar 65% din viteza modelului anterior.
Video-ul editat probabil îl voi salva pe un HDD de 7200 rpm, dar o să verific și viteza de randare pe SSD.

| RAY a răspuns (pentru SonicAndrei):

Uite eu acum am editat video pe hdd normal si exact acelasi timp a fost ca pe ssd

| SonicAndrei explică (pentru RAY):

Mersi de test! La randare deci nu contează SSD-ul.
Dar totuşi întebarea mea era dacă există o diferență vizibilă de performanță între Samsung 960 EVO 250 GB și Samsung 970 EVO 250 GB. Modelul 960 are viteza random de citire de 330K IOPS, dar modelul 970 are doar 200K IOPS.

| NLS a răspuns:

La editare video conteaza cel mai mult timpul de raspuns (care la SSD-uri e oricum foarte mic, pentru orice generatie sau model... cam de 50 de ori mai mic decat la clasicul HDD).

Mai conteaza sa fie conectate la un slot Sata3, in acest castigi inca 50 % din viteza raportata conectandu-l la o mufa Sata2.

Si cauta sa cumperi cel mai mare SSD pe care ti-l permiti, nu doar pentru spatiu, ci pentru numarul mai mare de cipuri NAND, ce pot fi accesate in paralel. (ca un fel de RAID-0).
Si da, pe masura ce se umple, viteza unui SSD scade putin.

De unde ai constatat ca e mai fiabila, cand abia ca a aparut pe piata (in magazine)?
Fiabilitate inseamna altceva decat reclamele pompoase cu semnul exclamarii la final.
Despre generatia 950 si 960 se poate spune ca sunt fiabile, fiindca observi cu ochiul liber returul si reclamatiile intr-un numar foarte redus (2-3% ) raportat la numarul de produse vandute.

Bine, in Romania e mai greu cu transparenta, insa pe site-urile straine mai mari, exista aceste date, corecte si actualizate constant.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

La editare video conteaza cel mai mult timpul de raspuns (care la SSD-uri e oricum foarte mic, pentru orice generatie sau model... cam de 50 de ori mai mic decat la clasicul HDD).

de ce e mai mic?

| NLS a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca nu exista bariera discurilor fizice, ce in cazul HDD-urilor provoaca si alte neplaceri in afara de viteza redusa (zgomot, supra-incalzire).
Si stii, sau ar trebui sa stii, ca pe un HDD, cititul si scrisul datelor e infranat de fragmentarea informatiei, ca urmare a organizarii in clustere, sectoare, piste... Capatul acela de scriere-citire nu e Superman, are nevoie de putin timp sa se miste in locatii diferite.

Pe SSD, informatia se scrie aproximativ instantaneu, caci nu au parti in miscare. Sunt doar niste cipuri asemanatoare memoriei RAM, DAR spre deosebire de aceasta, memoria NAND e non-volatila (informatia ramane scrisa, nu se pierde la fiecare refresh).

Desigur ca in primul rand conteaza CPU, placa video si cantitatea de RAM, abia apoi tipul stocarii.
Insa nu asta era problema lui, ci dilema achizitionarii unui mediu de stocare, asa ca asta raspundem.
Ca nu poate edita pe orice "Celeron", o stie probabil si el.

SSD-ul ajuta la incarcarea fisierelor video (uneori imense, daca vorbim de ore de filmat ..sau 4k) in programul de editat, si la randare, cand se umple RAM-ul (si se umple, nene, se umple... ). Asa ca nu e deloc totuna sa ai un HDD amarat cu 5400 rotatii sau un SSD pe PCIex. E diferenta de la cer la pamant.

| RAY a răspuns (pentru NLS):

De asta te intreb sa stiu pe viitor unde salvez acel video editat pe hardul de 5400 rpm sau pe ssd 840 Samsung?

| SonicAndrei explică (pentru NLS):

Prin timp de răspuns te referi la viteza de citire sau scriere a datelor? Știu că diferența de la HDD la SSD e enormă, dar sunt curios de diferența dintre cele două SSD-uri menționate mai sus (deoarece seria nouă are viteze de citire random 4KB mai mici). Presupun că și generația 970 e fiabilă datorită calității generațiilor anterioare.

| SonicAndrei explică:

Mulțumesc pentru răspunsuri. Încerc să vă răspund tuturor într-un singur mesaj:
- Cred că generația 970 e mai fiabilă decât 960 datorită TBW-ului cu 50% mai mare şi a garanției extinse.
- Intenționez să foloses SSD-ul M2 doar pentru partiția pe care va fi sistemul de operare şi programele. Voi avea separat și un HDD. Fişierele video le voi ține pe HDD, iar de exportat voi testa eu dacă filmul se randează mai rapid pe SSD sau pe HDD. În viitor, dacă va fi nevoie, pot lua un SSD mai mare pentru fişierele video.
- Procesorul meu va fi Ryzen 7 2700X ajutat de 16 GB RAM, nu Celeron happy.

Totuşi, credeți că există o diferență vizibilă de performanță/temperatură între cele două SSD-uri menționate mai sus? Aş putea face şi un efort financiar de a cumpăra versiunea PRO de 512 GB, dar aş prefera să rămân la 250 GB.