| musli a întrebat:

Ce inseamna bulk? Care este diferenta dintre un produs normal si unul bulk? Si care este mai bun produsul bulk sau cel normal?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bulk in domeniul computerelor este un produs care vine intr-o cutie simpla fara prea multe langa el.
Retail iinseamna un produs intr-o cutie frumoasa cu cabluri, suruburi, softuri, etc, langa el.

| musli explică (pentru Salontanul):

Dar acel produs este original sau doar o replica?

| Salontanul a răspuns (pentru musli):

Este original. N-are nici o legatura. Numai ca pentru a fi mai ieftin se trimite in alte conditii.

| Amilik a răspuns:

Bulk=en-gros=la bax
EX:
un produs "normal" este o sticla de suc
un bulk este o naveta de sticle de suc

| taken a răspuns:

De exemplu cumperi o placa video.
1. Bulk: ai doar placa video in punga, daca ai noroc mai ai si vreun cablu
2. retail: placa este ambalat frumos intr-o cutie de carton, are cabluri, suruburi de prindere, cd cu drivere, manual.
S-ar putea ca produsele bulk sa fie testate pe sarite.