| FatFrumosDinLacrima a întrebat:

Ce inseamna cand imi arata cadrul la camera foto cu rosu sau verde? Cine se pricepe la fotografii digitale?

Răspuns Câştigător
| SilverF8ith a răspuns:

Buna, deci daca in moentul in care te uiti la aparat si imaginea este blurata si apesi pe buton sa faca poza el focalizeaza si apoi face poza technic tot de acel patratel depinde.
UN aparat foto digital este programat sa focalizeze si dupa ce a focalizat sa faca fotografia doar dupa ce a focalizat.
BIne asta este standardul intro lume perfecta, care deseori nu se poate intampla deoacere blitul nu este incarcat, nu este destula lumina sa focalizeze s.a.m.d
Inteleg ca nu esti tocmai expert in fotografie si am sa imi permit sa iti explic functionalitatea butonului de poza a aparatului:

Butonul are mai multe trepte de apasara in care in fiecare treapta este programat "sa faca ceva". tinand doar de jumatate apasat butoul, aparatul doar va focaliza fara sa faca fotografia doar in momentul in care aparatul a focalizat (patratelul/cadrul este verde) atunci apesi pana la capat butoul pentru a realiza fotografia.
Daca se apasa din prima pe buton pana la capata aparatul va dori sa faca "rapid" o poza si atunci de cele mai multe ori focalizarea nu reuseste sa se realizeze dar fotografia este facuta si astfel aparat fotografiile neclare.
Bafta in continuare si successsss la poze clare! happy

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine stie ce ce natie de aparat te chinui sa faci fotografii.

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru anonim_4396):

Ce ce...nu ma chinui sa iti explic tie!

| SilverF8ith a răspuns:

Intai de toate nu inteleg intrebarea... dar daca te referi la "patratelul" mic de pe ecran pe care cand apesi pe butonul de "facut poza" si el apare ori rosu ori verde atunci rosu - nu a focalizat sau nu a terminat de focalizat, daca este verde inseaman ca subiectul pe care incerci sa il fotografiezi este bine focalizat. daca nu te rog ofera mai multe detalii.
Bafta

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru SilverF8ith):

Da despre acel patratel era vorba.Multumesc!

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru SilverF8ith):

Dar ce inseamna atunci cand imi apare pe ecran imaginea blurata si apas pe buton sa fac poza si isi revine la normal imaginea? Este tot legat de acel patratel de focalizare sau? happy

| FatFrumosDinLacrima explică (pentru SilverF8ith):

OK Multumesc

| SilverF8ith a răspuns (pentru FatFrumosDinLacrima):

Buna, deci daca in moentul in care te uiti la aparat si imaginea este blurata si apesi pe buton sa faca poza el focalizeaza si apoi face poza technic tot de acel patratel depinde.
UN aparat foto digital este programat sa focalizeze si dupa ce a focalizat sa faca fotografia doar dupa ce a focalizat.
BIne asta este standardul intro lume perfecta, care deseori nu se poate intampla deoacere blitul nu este incarcat, nu este destula lumina sa focalizeze s.a.m.d
Inteleg ca nu esti tocmai expert in fotografie si am sa imi permit sa iti explic functionalitatea butonului de poza a aparatului:

Butonul are mai multe trepte de apasara in care in fiecare treapta este programat "sa faca ceva". tinand doar de jumatate apasat butoul, aparatul doar va focaliza fara sa faca fotografia doar in momentul in care aparatul a focalizat (patratelul/cadrul este verde) atunci apesi pana la capat butoul pentru a realiza fotografia.
Daca se apasa din prima pe buton pana la capata aparatul va dori sa faca "rapid" o poza si atunci de cele mai multe ori focalizarea nu reuseste sa se realizeze dar fotografia este facuta si astfel aparat fotografiile neclare.
Bafta in continuare si successsss la poze clare! happy

| DAndreiD a răspuns:

In momentul in care e rosu inseamna ca nu a reusit sa focalizeze pe obiectivul pe care doreai tu focalizarea, iar cand e verde inseamna ca a reusit.
Daca faci poze cand e rosu, sunt mai neclare fotografiile.
Este ceva mai complicat de atat, dar ti-am dat un raspuns cat se poate de simplu la o intrebare fara prea multe detalii.