| VladimirAN a întrebat:

Ce inseamna impedanta la casti? ex 32 ohm

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Impedanţa reprezintă rezistenţa la trecerea curentului. Cu cât impedanţa este mai mare, cu atât trecerea curentului va fi mai mică. Impedanţa este măsurată în ohmi, mărime reprezentată prin litera grecească omega (Ω).

4 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

In principiu, nu conteaza de care iti cumperi atat timp cat nu sunt casti profesionale pe care sa le folosesti intr-un studio...

| horia2012 a răspuns:

Impendanta este rezistenta functie de frecventa. Ea variaza cu frecventa. Pentru tine nu are importanta asa mare. Important e sa stii ca la o rezistenta mare (sute de ohmi) se va auzi mai incet, iar la o rezistenta mica (4-8 ohmi) se va auzi ma tare.
Calitatea sunetului nu depinde de impendanta.

| Utilizator1234 a răspuns:

La 32 ohm nu prea afecteaza sunetul. Cu toate ca am testat casti de 32 pe surse cu impedanta de iesire mai mare (100 ohmi) si sunetul a fost mai bun. Daca impedanta nu afecteaza sunetul, atunci de ce castile Hi-Fi ating in curba de impedanta pe o anumita frecventa si peste 600 ohmi? Distorsiunile sunt mari la castile cu impedanta mica pentru ca daca nu sunt destul de eficiente cer prea mult curent din sursa si intra in clipping. Castile cu impedanta mare in schimb, daca nu primesc destul curent din sursa vor suna mai incet, fara alte efecte negative.

| biosh97 a răspuns:

Rezistenta la trecerea curentului electric happy Nu iti face griji, calitatea sunetului nu e afectata de impedanta.