| BeYourSelf7 a întrebat:

Ce inseamna sa defragmentezi HDD'ul? Si care sunt pasi acestei proceduri?

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Tu cand copiezi pe HDD ceva, fisier-ul se fragmenteaza in mai multe parti puse aleatoriu pe HDD. asta inseamna ca atunci cand vrei sa accesezi fisier-ul respectiv trebuie sa-l citeasca din mai multe parti si asta ingreuneaza performanta. la defragmentare, programul respectiv face fisierele sa numai fie impartite in asa fel incat sa le citeasca mai repede. e ca si cum ai avea o carte cu paginile puse de-aiurea si te gandesti sa le pui inapoi in ordine ca sa nu trebuiasca sa cauti defiecare data paginile si sa poti citi cartea in mod "continuu". pentru defragmentare poti folosi utilitara de la windows, uite aici un tutorial http://windows.microsoft.com/......-hard-disk

3 răspunsuri:
| SuicideSilence a răspuns:

Defragmentare = (in mare) asezarea fisierelor pe hdd astfel incat accesul la ele sa fie mai rapid.
pentru a defragmenta o partitie: click dreapta pe ea -> properties -> tools -> defragment now

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

My computer->Click dreapta pe partitia c: ->Proprieties ->Tools->Defragment now->Alegi c: sau d: si apesi defragment disk

| Radu_Hariga_1988 a răspuns:

Au uite altfel urmeaza pasii din video http://www.youtube.com/watch?v=J-rktum-BM0