| denyyy_2732 a întrebat:

Ce inseamna urmatoarele sisteme de operare pentru samartphonuri?
ce face fiecare?
BlackBerry
android
symbian
iOS
mee go
windows phone
FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| AAAdelin a răspuns:

BlackBerry este un sistem ce rula pe telefoanele cu acelasi nume, insa, din cate am auzit, blackBerry ruleaza acum Windows Phone(WP), un OS destul de nou aparut pe piata, proiectat de cei de la Microsoft, ci care mai trebuie un timp pana sa ajunga la rangul de android/iOS.
Android - un OS facut de google ce se gaseste pe o mare parte a pietei de telefoane si tablete, si el este un OS "tanar" dar este destul de apreciat, si chiar ruleaza bine si nu este prea complicat.
Symbian- putem\nu putem sa apunem ca este un fost OS, el este inca existent pe aproape 90% daca nu mai mult din telefoanele Nokia, si a fost un OS destul de bun, ce ruleaza foarte bine.
iOS este un OS folosit de ci de la Apple si ruleaza numai pe iPhone si iPad, (parca si pe iPod - daca nu imi cer scuze) si este tot un sistem foarte bun ce a luat amploare odata cu produsele de la Apple.
Despre OS-ul mee go nu am auzit inca, si nu stiu nimic despre el.
Sper ca te-am ajutat si imi cer scuze pentru greselile de exprimare.
Funda?

| unknownn a răspuns (pentru AAAdelin):

IOS ruleaza si pe iPod.
Si Mee Go e un OS nou, care ruleaza pe Nokia N9.

1 răspuns: