| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre boxele akai? ( ss100a-2612)
Eu le-am probat in magazin si ce sa zic, se aud foarte bine, dar la volum 80% din ce poate sistemul deja distorsioneaza

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Niciuna, că nu le-am auzit. Dar sunt curios, sistemul ăla cu ce boxe (în afară de astea de care întrebi) l-ai mai testat? Ești sigur că nu distorsionează oricum? E posibil de asemenea ca boxele să nu fie bine adaptate la amplificator (4 Ohm puse la ieșire de 8 Ohm, de pildă). Sau să fie la limita puterii (boxe de 80 W puse la o stație de 100 W).
Dacă toate cele de mai sus nu sunt valabile, tot rămâne de probat chestia cu o pereche de boxe adevărate (gen Bang Olufsen cu putere dublă față de cât poate stația).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, le.am cumpărat, se pare ca nu distorsioneaza de loc, la magazin posibil sa fi fost din placa de sunet care era integrata, ce pot sa zic, le.am si desfăcut, sunt niste imitatii foarte bune, pot zice, sunt copiate dupa niste modele technics, culorile la un difuzor din icinta nu sunt respectate, placaj de proasta calitate, asta e singurul dezavantaj, in schim niste difuzoare de bass ca lumea, eu am un subwoofer activ din 99 pilot de 80 w, un monstru german, dar din păcate ii cedase suspensia, si când intra taicameo credea ca e subwoofer.ul pornit, când o sa repar subwoofer.ul nu o sa mai poti sa stai in camera cu vol la max mai mult dde o ora, le.am luat pereche cu amplificatorul lo, 5.0 2x30 pe front si 3x10 pe sateliti, ce pot spune, când o sa repar si sub activ o sa bubuie intr.o camera medie, boxele au in jur de 45 w, înaltele sunt niste porcarii, le.am desfăcut sunt doar niste plastice, dar se aud ca lumea, iar mediile nu le poti scoate din icinta. Dar alea au magnet ca lumea, la cum am simtit cu mana, iar difuzoarele au 17 cm, si au structura ca la subwoofer, adica magnet mare, cursa lunga, le recomand

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Scuza.ma, dar mai am un amplificator technics sa-ex700 parca, si 2 frontale technics tip coloana 100w... Si nu e mare diferenta decât "gunoiul" ala. Ambele amplificatoare au acelasi subwoofer, am o pereche de subwoofere pillot, 30 cm 80 watts active, bine la vol maxim la subwoofer acoperă akai. urile. laughing,

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa nu incepem sa ne etalam sculele ca nu le consider motiv de lauda nici pe ale tale, nici pe ale mele si nici pe ale lui x-ulescu. Amplificatorul Technics, e de fapt receiver multicanal si pot sa bag mana-n foc ca se comporta mai bine decat cel Akai. Am ascultat vreo doua Technics-uri si desi m-au lasat rece, sunt la mile distanta fata de ce scoate Akai acum. Nu ai specificat ce model sunt boxele Technics (ma indoiesc ca le cunosc) dar m-as mira daca n-ar suna mai bine decat Akai-urile. Ca sa nu zici ca nu ti-am dat si un sfat, scapa de SW in sistemul Technics, aseaza-le in triunghi echilateral cu ~3m intre boxe si ~3m intre tine si boxe si s-ar putea sa ai rezultate mai bune. Nu stiu ce SW e ala, dar de obicei bubuiala strica orice sistem, iar pozitionarea e destul de importanta la orice sistem stereo.

| Utilizator1234 a răspuns:

De ce mai intrebi parerea noastra daca le-ai cumparat deja? Serios, nu va inteleg; faceti achizitia si cereti sfaturi dupa, care e logica?

Daca-ti plac, foloseste-le cu placere. Daca incep sa le critic si sa-ti recomand sa testezi altceva mai bun s-ar putea sa-ti stric fericirea. Asa ca data viitoare intreaba inainte sa cumperi daca vrei sa rezolvi ceva.

| anonim_4396 explică (pentru Utilizator1234):

Aveam o cunostinta care avea modelul de boxe si nu stiam... pe un technisc pe 6 ohmi 2x40 de watts se auzeau mai bine intr-adevar, dar merge si cu amplificatorul lor, si un minus ar mai fi ca difuzoarele de bass stoarce transformatorul ala de putere..., si e destul de mare, licare display-ul in draci, si cu satelitii da-ti la maxim si boxele la maxim, daca tii amplificatorul mai mult de 8-9 ore se ard finalii., oricum, sunt foarte bune, si sunt multumi de ele

| Utilizator1234 a răspuns (pentru anonim_4396):

N-am inteles mare lucru din ce ai spus; probabil din lipsa coerentei in scriere. Daca vrei sa mi le lauzi, n-o mai face, ca nu rezolvi nimic - pana si o pereche de Solo 6C suna mai bine decat adunatura aia de materiale reciclate.