| All4QuestionS a întrebat:

Ce părere aveţi despre pc-urile sau laptopurile seconad hand? Este sau nu este bine de cumpărat? Mai bine este nou sau? Şi de ce? Am observat ca este o diferenţa imensă intre cele sh si cele noi, ce problemă ar putea fi la cele sh? Şi legat de asta, ce site cu pc-uri si laptop-uri sh de incredere si bun recomandaţi?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ce trebuie sa faci daca vrei sa-ti iei o masina si nu te pricepi?
In nici un caz nu vei merge dupa culoarea masinii, ci te vei consulta cu un SPECIALIST cunoscator, cu experienta.

Aparatele noi au avantajul ca au 2 ani garantie. Dezavantaje: sunt mult mai scumpe, n-au dovedit ca sunt fiabile, etc.

Aparatele SH au doar 3-6 luni garantie, dar au dovedit deja fiabilitatea, functionand deja de cativa ani. Mai ales daca sunt de firme consacrate, poti avea mult mai mare incredere in durabilitatea lui decat intr-unul nou, ieftin, la pret redus (Oare de ce? ). Deasupra, aparatele SH le poti gasi mult mai ieftin ca si pe cele noi.

Daca ai un specialist bun, mai bine-l platesti sa-ti faca o testare A-Z a unui aparat SH, iar din economia facuta mai poti lua inca 2-3 aparate si pentru copii din familie happy

| KillaNoFilla a răspuns:

E bine daca le verifici inainte.
Intri in consola Run si scrii dxdiag(ai toate info acolo).
Intri in control panel>device manager, acolo nu ar trebui sa fie semne de exclamare.
Hardul sa nu faca zgomote urate.
Sa nu se blocheze la porniri, restarturi.

Orice site daca mergi sa-l verifici.
Pe okazii cu calificative pozitive daca vrei sa-l trimita.

| DavidoffUser a răspuns:

Eu as cumpara doar rami si componente care au 2, maxim 3 ani vechime.
De ce?
Simplu:
-componentele mai vechi de 2-3 ani poate au fost OC, nu stiu cat de bine le-a intretinut(au fost curatate de praf? au fost utilizate stock? au probleme de temperatura? etc )
-hardurile pot avea probleme de scriere/citire
-sursele pot avea probleme de voltaj si risti sa-ti arda componentele sau sa nu-ti porneasca
-placile video poate au fost OC si durata de viata este compromisa
-procesoarele - a fost aplicata pasta corect sau daca a fost inlocuita, chipul a fost curatat cum trebuie? au probleme de temp? OC?
-placile de baza sunt de obicei neafectate(de obicei); ca sa arzi o placa de baza, trebuie sa faci OC imprudent si de lunga durata a procesorului, placii video, ramilor; deci ea este afectata in relatie cu cele mentionate, nu se poate arde asa din senin, decat daca sunt probleme din fabrica(de obicei apar in primele saptamani/luni de functionare)
-ramii de asemenea, ca sa-i arzi trebuie sa le aplici de 2-3 ori voltajul (de la 1, 5 la 3 sau 4), de aia au si garantie pe viata, niciodata nu ajung la voltajul ala si f.f. rar se ard.

La laptopuri n-am incredere nici in ala folosit de 2 luni, dar de 2 ani.Laptopurile sunt foarte fragile, posibil sa-l fi scapat, sa fie imbibat de atat praf incat merge la 80-90 de grade C procesorul (am un prieten caruia ii merge asa ), sa fie stins necorespunzator de 1 mil de ori, bateria e ok? display-ul merge bine, fara flickuri?

| xByte a răspuns:

Depinde de unde cumperi. In general daca ar fi sa cumpar un pc sh, as cumpara doar anumite componente sh, iar celelalte le-as lua noi. Spre exemplu, eu personal nu mi-as cumpara o sursa sh, sau un hard disk sh, fiindca in functie de cat de vechi sunt acele componente, fiabilitatea lor scade. In schimb daca vrei sa iti faci un pc, ca sa iesi mai bine din punct de vedere pret/performanta ai putea spre exemplu sa cumperi o placa video sh, un procesor sh, ram sh, placa de baza sh, iar restul le iei noi. Cel putin eu asa as face

| Camuflaj2017x a răspuns:

Mai bine iei unul mai slab, dar nou, cine stie ce are lipsa laptopul sau pc-ul ala in el.