| delonia a întrebat:

Ce parere aveti despre sistemul de operare ubuntu? imi iau laptop si am descoperit ca are acest sistem de operare.eu nu am inteles ceva:e un fel de windows sau functioneaza in loc de windows? va rog sa imi raspundeti...sunt disperataaaaa!

Răspuns Câştigător
| ταξιδιώτης a răspuns:

Nu e un fel de windows, e total diferit si pentru un incepator sau cei obisnuiti cu windows-ul e ceva mai greu sa-l intelegi.
Se poate instala si windows facandu-se o partitonare corecta, ai dual boot.
Sau formatat, partitionat si instalat windows.

2 răspunsuri:
| silverfaith a răspuns:

Ubuntul este tot un fel de windows ca sa intelegi asa, face aceleasi lucruri dar putin diferit. daca nu iti convine unbuntul stergel bagati windows. Ubuntul este o varianta a linux-ului! mai sunt o gramada de ele.

| Ovilacul a răspuns:

La inceput o sa ti se pare putin diferit. Are interfata grafica asemanatoare cu windows-ul dar ca in ubuntu nu exista executabile, are cu totul alte terminatii. Ubuntu prin interfata grafica e ca un sistem oarecare. Adevarata lui valoare o descoperi cand incepi sa lucrezi in Terminal, prin intermediul caruia poti face ce vrei tu daca sti ceva comenzi si un piculet de programare. Ubuntu nu are virusi, adica are, dar sansa ca tu sa fii infectat e foarte mica. E proiectat astfel incat sa fie 99% sigur. Nu se blocheaza, efecte grafice net superioare fata de windows. E gratis.
Acum nu stiu ce sa zic... daca esti obisnuita cu windows-ul si nu ai nicio intentie sa treci pe Ubuntu iti recomand sa-ti instalezi windws-ul. Ubuntu nu e pentru oricine dar te-as sfatui sa-i dai o sansa. Precizez ca pe ubuntu nu merge yahoo messengerul, dar are o aplicatie (Pidgin) cu care te poti loga pe id-ul de yahoo si faza tare e ca daca stai pe invizibil nu poti fii detectat big grin. Sunt multe programe care nu merg pe Ubuntu, dar pentru absolut toate gasesti inlocuitoare, unele fiind chiar mai bune decat programele care se presupune ca le imita ( cum ar fi Pidgin-ul care e net superior messengerului ). Depinde numai de tine si daca ai chef sa te stresezi putin cu Ubuntu, pe termen lung se merita efortul tongue
PS: Eu iti scriu acest mesaj de pe un Ubuntu Linux tongue