| Oproo a întrebat:

Ce program recunoaste literele de pe o foaie si le poate copia in pc?
De exemplu : am o foaie pe care este scris ceva cu litere de TIPAR si vreau sa scriu pe calulator ce este pe foaie! nu se poate face asta mai simplu? cum ar fi sa bag foaia la scaner sau o poza cu foaia in pc si acel program sa-mi recunoasca ce am scris! Daca ati inteles ce vreau spuneti-mi doar numele programului si fau fundita! daca nu ati inteles ce vreau scrieti iar aici! va multumesc!

Răspuns Câştigător
| LucianGabriel a răspuns:

Da, ce vrei tu se numeste OCR (optical caracter recognition).In prezent Abby Fine Reader si Adobe Acrobat au cel mai bun ¨sistem¨ pentru asa ceva.Dar poti si din google docs.Sau fara sa descarci Abby, poti la ei pe site 3 documente sa le faci.
Scanezi foaia(literele de mana nu le recunoaste) si dupa te duci in program si te descurci de acolo.happy

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru scanare ai nevoie de un scaner si un program de genul ABBYY FineReader. Numai bine!

| LucianGabriel a răspuns:

Nu ai stiut tu sa umbli.Da-mi mie documentul scanat si vedem dupa

| LucianGabriel a răspuns:

Si inca ceva, daca tu nu ai scanat-o si ai facut la ea poze.care si alea poate le-ai afcut aiurea ce naiba sa mai vrei ma, asa ca nu ne fa pe noi pe aici ca nu stim nimic.

| Mentaaaaa a răspuns:

...Nu poti face asta... Doar daca scanezi foaia la imprimanta.

| Oproo explică:

Ba nu stiti nici unu nmc... am loat camera... am facut poze la foi su le-am bagat pe freeocr.com dupa sfatul unui raspun primit aici!