| Xenoverse a întrebat:

Ce programe imi recomandati ca laptopul meu sa miste mai rapid? Cel mai bun raspuns primeste o funda.

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da jos Windows-ul si instaleaza "Linux Mint" in locul lui!
Daca nu vrei sa joci pe laptop, Linux functioneaza rapid chiar si cu resurse foarte modeste (chiar si cu 1-2 Gb memorie RAM, 20Gb hard disk, procesor simplu de 1. 5GHz.
Are licenta gratuita, merge perfect pentru internet, are Office tot gratis, nu se poate virusa etc. etc.
Seamana mult cu windows si te acomodezi cu el in 1-2 saptamani.

| RAY a răspuns:

Programele nu maresc viteza din contra ocupa memorie ram, ssd trebuie cumparat

| sierra1 a răspuns:

Orice program instalezi îți va păpa din memorie, Intebarea corecta era : ce program să DESZINSTALEZ ca laptopul meu sa miste mai rapid

| lpavel a răspuns:

Programe? Uita de ele, nu vor face minuni! In schimb un ssd da, poate face minuni cu orice pc, laptop!

| NLS a răspuns:

Daca ai o configuratie mai amarata, instaleaza versiunea Home a sistemului de operare (in cazul Windows 7, poti instala chiar Starter, sau daca nu, Home Premium. Au mai putine utilitare nefolositoare in ele. Adica nefolositoare pentru utilizatorii de rand, marile companii le mai folosesc din cand in cand).

Nu instala programe de care nu ai nevoie. Nici 30 de jocuri simultan. Iar cand dezinstalezi ceva, foloseste Revo Uninstaller varianta gratuita.

Nu umple HDD-ul pana la refuz, nici C:\, nici un eventual D:\... (Windows 7 si urmatoarele au nevoie de minim 15-20GB spatiu LIBER pe C )

Foloseste CCleaner cand e nevoie (in functie de cat de mult folosesti netul, si stergi, copiezi noi date) si seataza utilitarul din Windows sa defragmenteze HDD-ul o data pe luna. (ar fi perfect o data la 2 luni, dar nu exista din pacate optiunea asta)

Poti bloca in Firewall ca anumite aplicatii sa nu aiba acces la net (in cazul Win 10).

Poti bloca servicii nefolositoare. (in Services: click dreapta pe un serviciu - Properties - dai Stop, apoi la Startup type, pui Disabled )

In Windows 10, in Task Manager (click dreapta pe Taskbar), la tabul Startup, pune tot ce NU E OBLIGATORIU sa porneasca odata cu Windowsul, pe Disabled.
(In Windows 7 scrii in caseta de cautare: msconfig si gasesti acelasi Startup)

Daca dispui de finante, calea cea mai buna sa faci din melc racheta, e un SSD, si mai mult RAM (daca si procesorul e slabut, aka Celeron, mai mult RAM nu ajuta defel!).
Verifica, poate ai vreun slot M2, sau mSata, si capac la partea inferioara, sa ajungi usor la slot. In acest caz cumperi un SSD M2 respectic mSata, si il poti adauga singur, treaba de max 10 min.

Daca nu ai sloturi de genul, dar ai unitate optica, poti cumpara un adaptor si sa instalezi SSD-ul in locul unitatii optice, destul de usor.

| gabicoo a răspuns:

CCleaner Free si Glary Utilities Free. Se completeaza unul pe altul.
Curata fisierele reziduale, optimizeaza Pc-ul, curata registrii, defragmenteaza, etc.
: )

| ziftode a răspuns:

Schimbat Laptopul cu unul mai performant, cu SSD
asta nu e un program, asa e, dar tu cam ceri miracole, iar ce ti-a dat gabicoo sunt bune, dar NU sunt miracole!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un program la Alex, de la 9 dimineața până la 10 seara din câte îmi aduc aminte. Te duci frumușel acolo sau la un magazin cu componente PC și îți cumperi un SSD de vreo 256GB măcar și eventual un kit de 8GB RAM de preferat dual channel... sau dacă nu, măcar două plăcute identice de 4 sau 8 GB, după cum te lasă inima și portofelul.

Succes și Fundă!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, să nu uit... Ar mai fi și programele de balet, dans la bară, sportiv și cine mai știe ce categorii, dacă într-adevăr vrei să se miște bine.

| Denila123 a răspuns:

Avast

| lpavel a răspuns (pentru Denila123):

Dormea-i iar acum te-ai trezit si ai dat si tu un raspuns la repezeala... laughing Avast e antivirus, nu ajuta laptopul sa functioneze mai rapid!

| anonim_4396 a răspuns (pentru lpavel):

Nu cred că dormea omu'... cred că era doar un pic sarcastic.

| Denila123 a răspuns (pentru lpavel):

,? m-am băgat și eu, printre voi, am văzut că nu-l ajuta nimeni.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Nici un program, toate consuma resurse, cel mai bine este sa opresti superfetch, win update, win defender si defragmenteazal des, plus daca ai memorie ram mica, ti-as recomanda sa nu ti nici antivirus, iar in caz de xxx foloseste deepfreez rolling on the floor