| anonim_4396 a întrebat:

Ce se intampla daca tin laptopul mereu la incarcat? Am un laptop Asus A540S,de jumatate de an pe care l-am folosit cu cicluri incarcare descarcare.Totusi aceste cicluri ii poate lua din viata bateriei sa ca intreb daca are ceva daca incep sa-l tin mereu in priza cu bateria. Am citit sa fac de 2-3 ori pe luna o incarcare-descarcare! Mereu, laptopul sta acasa langa o sursa de curent electric.
Il folosesc cam 1-3 ore pe zi.

Răspuns Câştigător
| Catabtr23 a răspuns:

Conteaza daca atunci cand il tii incarcat are bateria conectata. Daca da, se va reduce cu timpul viata bateriei pentru ca el atunci cand ajunge la 100% el foloseste energie ca sa dea la laptop, dar in acelasi timp primeste si energie de la incarcator si e un schimb acolo care nu ar trebui. Cunosc pe cineva care a facut asa tot timpul(el statea mai mult, nu 1-3 ore pe zi), iar in 6 luni, bateria a scazut atat de mult incat de la 100%, se descarca pana la 0% in maxim 25 minute.