| SacuiuRobert926 a întrebat:

Ce se intampla in corpul tau daca asculti muzica la maxim la 2 m distanta la BOXE?

16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti afecteaza auzul si surzesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se distrug senzorii auditivi din urechi și asurzești cu timpul. Creierul interpretează zgomotul intens ca stres și hormonii perturbă metabolismul.

| Frank51 a răspuns:

Dureri de cap, de urechi, de stomac, palpitatii, ameteli, stari de voma, stari de rau, parkinson, schizofrenie,

| Bizon95 a răspuns:

Te iau vecinii la bataie! big grin

| SacuiuRobert926 explică (pentru Bizon95):

Pai nu in casa fac asa ceva.

| Bizon95 a răspuns (pentru SacuiuRobert926):

Ok, mama draga, hai sa raspund corect, ce intrebi tu depinde de multi factori
-primul e cat de puternice sunt boxele
-cat de aproape de tine sunt
-cat timp stai cu ele la maxim
-dar mai ales cat de sensibil esti la sunete puternice

gandeste-te ca daca te duci la un concert, acolo 1-2h poti sa stai langa niste boxe foarte puternice si sa nu patesti nimic, insa daca stai 3-4h, s-ar putea sa ai probleme de auz

| SacuiuRobert926 explică (pentru Bizon95):

Hai sa spun ca sunt la scoala si ascult in pauze boxa cu muzica tare intre 2 si 25 min

| Bizon95 a răspuns (pentru SacuiuRobert926):

Atunci or sa te iubeasca profesorii de nu mai pot cand din scoala se aude muzica la maxim

insa o boxa portabila nu o sa iti afecteze auzul, ar trebui sa ai una pe troler ca sa patesti ceva, si presupun ca nu ai cum sa aduci asa ceva la scoala tongue

| Goete a răspuns:

Depinde cat timp. Cat de porente boxe.
Incearca si povesteste-ne experienta.
Te afecteaza si tipul de muzica, nu doar volumul.
Timpanele iti vor multumi happy

| SacuiuRobert926 explică (pentru Goete):

Hai sa zicem de exemplu o melodie de la rihanna

| Goete a răspuns (pentru SacuiuRobert926):

Cu o melodie in principiu nu ti se intampla nimic, daca timpanele rezista.
Doar iti va ridica moralul si vei fi binedispus, pana cand apare vecinul :p

| Algo098 a răspuns:

Problema e cu urechile. Sunetele puternice duc la pierderea ireversibila a auzului. Se ajunge la necesitatea purtarii unui aparat auditiv si acela in continuare va duce la o scadere a auzului si mai mare si va deveni el insusi inutil. Trebuie sa ne protejam de sunetele puternice. E foarte rau sa nu poti auzi si sa nu poti comunica. Castile, boxele puternice si orice alta sursa de sunete puternice ne pot slabi auzul. Mai bine ascultam muzica la nivelul cel mai mic cu putinta decat sa ne pierdem acuitatea auditiva pentru tot restul vietii si asta doar pentru cateva ore de muzica.

| brokxy a răspuns:

O sa te doara urechile foarte tare sau capul,
Pe mine ma doare capul si ascult muzica la maxim la laptop, deci durere placuta de cap

| SacuiuRobert926 explică (pentru brokxy):

E dor gluma durerea placuta la cap?