| GRRRRRR a întrebat:

Ce ziceti ar merita sa imi vand obiectivele de kit(Nikon 18-55 si 55-200) si sa imi cumpar un 50mm f1.8 pentru ca acum mi-am cumparat obiectivul 35mm f1.8 si am inteles diferenta dintre obiectivele de kit si obiectivele bune cu adevarat...

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

18-55 si 55-200 din punctul de vedere al calitatii sunt catalogate ca obiective kit, care vin la pachet, de duzina, cum vrei sa le spui, principalul lor avantaj fiind acela ca sunt ieftine.
Obiectivele cu focal fix sunt de o calitate mult superioara celor zoom (intr-un buget apropiat).
De 18-55 eu nu m-as lipsi decat in ideea unui upgrade (18-105 vr de exemplu), dar presupun ca de un obiectiv larg tot o sa ai nevoie.
De 55-200 te mai poti lipsi daca nu folosesti tele, desi chiar si asa 200mm nu inseamna prea mult (personal, un 70-300 mi se pare un tele acceptabil).
Despre obiectivele cu focal fix eu am numai cuvinte de lauda, din ce am testat pana acum, 35mm F/1.8, 50mm F/1.8 si F/1.4, 85mm F/1.8.
Cel de 35mm in general reprezinta prima trecere pentru marea majoritate, dar eu nu m-am acomodat cu el avand un focal ceva mai ciudat (tine de fiecare), dar in schimb 50mm F/1.8 mi s-a parut fix-ul cu cel mai bun raport calitate/pret de la Nikon (vorbesc de varianta G, cea AF-S).
Focalul cel putin din punctul meu de vedere este ideal pentru DX (APS-C), constructia si optica sunt mult peste cele din kit, iar modul M/A face toti banii. big grin
Iar despre 50mm f/1.4 si 85mm F/1.8, la primul nu am observat mare diferenta sau poate nu este atat de observabila pe body-urile folosite de mine (D3100 si D7000), iar 85mm F/1.8 mi s-a parut mult prea lung si nu m-am putut obisnui cu el (fiind de fapt un obiectiv dedicat FX).
In locul tau as proceda astfel: daca nu-l mai consideri necesar, scapa de 55-200 si daca fix-ul de 35mm daca nu te multumeste, vinde-l si cu o mica diferenta poti cumpara 50-ul cu f1.8 (nu prea are sens sa ai in geanta 35 si 50 mm avand in vedere ca sunt aproape identice din punct de vedere optic, iar focalul este relativ apropiat).

2 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Daca esti profesionist da, daca nu e mai mare deranjul

| Alphabeat a răspuns:

Mare treaba cu aparatele astea. Tin minte ca ma stresam si eu asa cu obiectivul meu odata. Eu zic ca merita daca nu il mai folosesti.