| Cristian0eTc a întrebat:

Salut ce parere aveti despre Nikon d3200, am vazut ca are 24. mpx si vreau sa intreb daca chiar sunt 24 mpx intr-o poza si ce ar trebuie sa aleg: d3200 sau d5100?

+ sa aleg obiectivul 50mm f1.8 G sau 35mm f1.8 G, sau chiar 55-200?

Funda!

si apropo as dori poate un raspuns de la cineva care il detine, cum e aparatul si ce pareri are!

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca vrei ceva calitate putin mai buna ia d3200 si obiectivul cel mai optim ar fi 55-200 dar e bun pentru inceput si un 18-55. Un amic si-a luat de-aici
http://bit.ly/1e3VJDk
D5100 si se comporta foarte bine, pozele sunt superbe dar trebui si sa stii sa-l "manevrezi" putin. Incearca sa te uiti peste si daca vrei sa-ti cumperi recomand eMAG, il poti returna daca nu-ti place.

| bineproportionat a răspuns:

Am avut Nikon D5100 dar am fost nevoit sa il vand! Imi place sa fotografiez dar nu mai am asa mult timp liber pentru asta, asa ca aflanduma intr-o situatie nasoala... ne-am despartit! Eu unu nu sunt un tech guy sa ma pricep la detalii tehnice, dar mi-a placut mult aparatul, poze clare, luminozitate buna, viteza extraordinara! Il recomand oricui http://bit.ly/1mGlwT3

| dantomescu78 a răspuns:

D5100 este un aparat foarte bun de la Nikon. Nu il am personal dar am avut ocazia sa vad cateva fotografii facute cu acest aparat si un astfel de obiectiv: http://bit.ly/1mGSyCo

Poze excelente!

In plus, daca vrei sa afli pareri directe ale persoanelor care au cumparat deja d5100 iti recomand sa intri aici (in josul paginii) http://bit.ly/1mGSJh6

| Cinema4d a răspuns:

Salut, sa stii ca si eu am fost macinat de aceiasi intrebare.Cred ca sti ce sunt mpx si sti ca un aparat foto bun nu trebuie sa aiba 24 mpx pentru a fi numit profesional.Cand cumperi un aparat de intereseaza urmatoarele chestii:distanta focala, procesorul, numarul de cadre pe secunda si foarte importatnt daca are auto focus inclus.Ce inseamna auto-focus? Obiective mai ieftine care nu necesita sa aiba focusul in ele (nu stiu exact cum sa iit explic asta laughing).Eu sincer as alege D5100.

Acum legat de obiectiv.Conteaza pentru ce iti trebuie, daca vrei sa faci portrete iti recomand cel de 35mm sau cel de 50mm ar merge, pentru ca pur si simplu creeaza efectul acela de apropiere in poza.Subiectul pare a fi chiar langa tine. Daca in schimb vrei sa faci poze "de familie" adica la orice...clar cel de 55-200 care are si putin zoom si merge la pozele in natura.