| 1290 a întrebat:

Ceau as vrea sa imi spuneti cu ce se ocupa mai exact un IT-ist stiu asa in general ce face, cu ce se ocupa dar vreau sa imi spuneti exact. M-am interesat si am vazut ca am salarii destule de bune.As vrea in viitor sa ma bazez pe asta... Funda cui imi explica cel mai bine!

Răspuns Câştigător
| Radeas1 a răspuns:

Deci, da, trebuie sa fii bun la mate ca sa te treaca.Depinde si unde lucrezi. Un IT-ist avansat poate face echipa cu mai multi IT-isti si sa faca o companie, de exemplu, cum e la NOD32 (antivirusul pe care il detin eu), compania ESET. Daca nu esti un IT-ist asa de avansat (sau nu ai posibilitati financiare atat de mari), poti sa faci ceva gen ce fac eu, la birou la firma cuiva instalezi Windows-uri (cumparate, bineinteles), te ocupi de problemele calculatoarelor, le asiguri securitatea, ii faci scanari si daca e nevoie il devirusezi etc... Un salariu mare are prima optiune, al doilea, la mine, depinde cand/cum lucrez. Dar eu nu sunt calificat ca si IT-ist, sunt calificat ca si "informatician" pentru ca nu conusc C si C++

3 răspunsuri:
| Gabi05 a răspuns:

Ce varsta ai?
Nu poti invata it doar. ca vrei.
E foarte greu, mai ales daca nu ai inceput de mic sa inveti it.
Un it-ist se poate ocupa de software/hardware depinde.

In general IT-ul nu se invata doar sa ai o meserie de viitor. Daca iti place inveti daca nu cauti altceva.
Daca ai deja 14-15 ani e prea tarziu sa inveti.
Daca ai 10-14 atunci poti sa inveti.
Documenteaza-te foarte mult si incepe sa o iei de jos.
Afla cum se foloseste un software
Afla ce contine un pc
Cum schimbi windows-ul
Iar cand ai ceva experienta in it, cam peste 3-4 ani de acum, vei avea experienta, atunci poti sa te pui la c+ c++

Cat despre salarii nu sunt foarte mari. Daca lucrezi la un service, si nu esti calificat, sa nu iti faci sperante la salarii mari.
Daca lucrezi la o firma mare de it atunci poti fi sigur ca ai salariu mare.

Bafta cu it-ul

| CiocoiSergiu a răspuns (pentru Gabi05):

Pai si daca am 14 ani si stiu ce contine un pc, pot schimba un windows si chiar am inceput a invat C+; am vreo sansa?)

| AlexBest13 a răspuns:

Daca nu este bun la matematica poti sa iti iei adio...
Domeniul cere matematica M1 ( adica practit mananci matematica pe paine)