| cosmina92 a întrebat:

Cine îmi recomandă şi mie o pereche de căşti care să nu mai cadă din urechi? În momentul în care alerg sau fac anumite exerciţii fizice, căştile îmi cad, iar asta e foarte enervant. Să fie până în 100 de lei, tnx.

Răspuns Câştigător
| ubox7007 a răspuns:

Crede-ma cand alergi/faci sport mori cu castile in urechi, trebuie sa faci asa incalzirea cu castile, dar alergatul cu castile este un chin, caci o sa fie caldura mare in ureche gen +15 grade o sa simti daca faci efort + discomfortul ca o sa se umezeasca dupa orice cauciuc ai avea, o sa fie foarte inconfortant, dar poti alterna gen o casca intr-o ureche o melodie si invers. Cele care se duc dupa ureche sunt foarte "nu cad", dar nu iti va ramane dopul/cauciucul tot timpul in ureche pentru ca e legat de ceea ce tine casca dupa ureche si apare un pic de joc, macar la mine, la alti am auzit ca e ok, dar daca transpiri dupa ureche nu o sa iti placa, dar o sa auzi tot timpu, dar mai sunt si altele facute sa simuleze forma urechei, care au un mic "corn" si am auzit ca si alea stau ok, ii ciudata chestia, in general cu cat sta mai fix in ureche la alergat cu atat ii mai nasol sa le porti cand nu esti la alergat, in opinia mea cumpara niste casti normale, care iti plac tie si cand alergi capul sus, privirea inante, un sutien d'ala care iti tine sani mai fixi, nu calca pe calcai si nu iti misca numai antebratele, misca toata mana de asemenea si nu du piciorul in fata corpului, adica impinge in spate si nu iti "arunca" piciorul in fata ta. Daca vrei sa alergi 45 de min, e cam mult daca nu faci un sport din asta, incearca sa cresti intensitatea si 20-30 de min ii mai mult decat suficient pentru a te tine in forma. Daca mergi la sala acolo castile nu cred ca pot cadea daca faci cu bara geno sau deadlift sau poate faci si bench press, in fine, oricum nu mori daca folosesti casti, numai ca nu voiam sa iti iei ceva si apoi sa iti dai seama ca nu era chiar ceea ce credeai ca este, niste casti bune sunt bune oricand, daca alergi si ti se zdruncina din ureche, asta o sa se intample cu toate, nu o sa stea fix, dar sunt persoane care suporta si altele care alearga impecabil, daca ai banda la tine acasa pune muzica la boze, incet, daca esti la sala mai bine fa genoflexiuni cu bara in spate/fata si niste romanian deadlift si esti mult mai avantajata + niste exerciti de abs si esti zeita laughing, dar cat e cald poti alerga si afara si cand e rece de asemenea poti alerga, dar nu oriunde, dar iarna mai bine stai in casa tongue si daca mergi la sala asculti (stiu ca de multe ori e oribila) muzica de acolo, macar cat timp alergi. Eh, ar trebui sa imi fac timp sa citesc o carte de ortografie, dar am intrat si am mai citit pe acolo, poate mai intru, nimic nu este sigur, dar cred ca am sa mai intru. Poezia e ok asa ca mesaj si alea, dar se vede ca e facuta de cineva amator, adica cand citesc Eminescu sau Bacovia sau ce naiba mai vine la bac, se vede ca nu sunt atatea "indulcigareli" si iti ofera acel sentiment cand citesti ceva de cineva cunoscut, care nu il regasesc in aceasta poezie, dar mai incearca ca doar nu o iesi perfect din prima, atunci toti am fi poeti. Oricum gg pentru tot si incearca sa faci sport cu ceea ce ai acuma sa vezi daca chiar merita o investitie mai mare sau nu.

8 răspunsuri:
| ubox7007 a răspuns:

Si eu am cautat asa ceva si am luat in total vreo 3 perechi in valoare de 300 (toate) si crede-ma ca cele care statea in ureche trebuie sa aiba dopurile fixe (am avut skullcandy the fix, care inca le folosesc, niste casti de vreo 70 de lei de la ni stiu ce firma, care se pun dupa urechi, le-am luat de la carrefour, dar le gasesti si la dechatlon, si altele nu mai stiu exact cum se numeau, dar avea corpul cilindric si nu erau chiar bune pentru orice) si dupurile fixe in ureche te fac sa transpiri foarte mult si chiar sa faci si anumite infecti, nu este ca si cand esti in autobuz cu ele, eu ti-as recomanda sa nu porti, dar cele mai solide pe ureche sunt cele care am zis ca le gasesti si la dechatlon, dar mai bine fara casti, crede-ma, pana la urma nu te plictisesti de tot aceiasi muzica? adica nu cred ca de fiecare data asculti ceva nou.

P.S. Daca tu ai scris aceasta poezie sa stii ca e prea plina de... sa spuneam figuri de stil (desi sunt majoritatea epitete si ceva inversiuni) parerea mea e ca ar trebui sa si scrii ceva nu numai sa o dai in fantasme, adica daca vorbesti repede nu faci rap, ceva de genu. Dar sincer apreciez ca macar cuiva in tara asta ii pasa de militari si de eroi tari (printre care si bunici mei, poate si ai tai big grin ), oricum multa bafta, pana la urma vorbim datorita mamei, scriem datorita unui profesor, dar vorbim romana datorita unui soldat (cam toti care au luptat pentru tara, cu sau fara voia lor, dar cei mai de apreciat sunt cei care au facut-o cu patriotism) oricum pana la urma viitorul nostru nu sta in altceva decat in al noustru mic popor, nu in americani nici in rusi.

Imens câmp alb, tristă lumină stingheră-
călcat, apăsat, explodat, umilit
de tancuri, de obuze, de frică umbrit,
inimă de soldat cu ultima suflare
în nări,
în ochi de lumina răsăritului
însufleţit.
Imens pământ îngheţat, înalte artificii fără sărbătoare,
malefice, de mintea omului inventate, aurore boreale.
Inimă de soldat,
În ochi şi în inimă-fierbinte muribundă suflare.

| cosmina92 explică (pentru ubox7007):

În legătură cu căştile care se pun după urechi, erau okay?
Ştiu că nu e foarte bine să foloseşti căşti, îţi strici auzul, pot apărea infecţii cum ai spus şi tu, dar nu ştiu e alt cumva când alergi, faci sport cu muzică laughing şi mă gândeam că 45 de minute pe zi nu e ceva exagerat, idk. În fine nu despre asta vorbim noi aici laughing Cât despre poezie, trebuie să îţi mulţumesc pentru că ţi-ai făcut timp şi ai citit-o. Poezia transmite ceva, dacă o citeşti atent îţi va transmite ceva, un mesaj, orice, nu sunt doar figuri de stil şi atât, dar îţi mulţumesc de observaţie şi da, îmi aparţine.

| cosmina92 explică (pentru ubox7007):

Îţi mulţumesc mult pentru răspunsuri, chiar ai făcut un efort să scrii aceste răspunsuri şi apreciez că vorbeşti din proprie experienţă. Sau cel puţin sper laughing

| ubox7007 a răspuns (pentru cosmina92):

Si eu iti multumesc ca ai citit, eu de obicei scriu rapid si nu tin cont de regulile de gramatica, nu a fost chiar un efort big grin, vorbesc din propia experienta, prima data cand m-am apucat sa alerg aveam proaspat indeplinit 17 ani eram wow incantat ca ma apuc de ceva si in timp o sa ajung mai bun ca alti, dar imi era rusine sa merg sa alerg pe strada asa ca mi-am luat casti, atuncea mai mult de 15 minute cu pauza nu puteam si imi era oarecum ok cu castile caci faceam pauze cand le dadeam jos din ureche, am inceput cu skullcandy si apoi mi-am luat alea de dupa ureche pentru ca sa am 2 perechi ca asa aveam eu fixu' atunci si alta am primit-o cadou, dintre toate skullcandy mi-au placut ca eram mai pe urechea mea decat cea primita cadou care nu pare deloc ieftina si e foarte buna de asemenea si pe locul 2 erau cele cu "de dupa ureche" care le preferam mai mult la alergat dar nu terminam cu ele in ureche cand am inceput sa alerg fara pauze pe ca imi era foarte cald la urechi + ca transpiram si nu prea era ok, cand am luat skullcandy si o banderola, mai pe toamna, crezand ca e mai racoare si nu o sa am probleme imi simteam cu bate inima, cum circula sangele in corp, cum inghit saliza, parca auzeam tot ce era in mine, la pauza dintre melodii si cand era volumul mai zos si eram la final de raspiram puternic zos cu ele ca nu le mai suportam, am incercat odata si unele cu 50 lei care erau de laptop, d'alea care au de ala "de dupa ureche" si au difuzor, dar nu sunt conectate una cu cealalta, practic 2 disculete mici ce imi tatea pe ureche sprijinite de "de dupa ureche" chestia aia si alea cand bagam un sprin mic erau gen cutremur, deci tinand cont de asta, vorbesc din experienta + la sala, mergeam la o sala de 60 lei si era oarecum ok, dar cand faceam ceva exerciti mai grele castile erau afata din ureche, numai la inceputul antrenamentului le puteam tine, ma enervau de fiecare data, acasa stau cam tot timpu cu casti, din acele de pc, cand merg la liceu (sunt a 12) merg cu cele 2 care nu au chestia de dupa ureche si e ok asa, dar nu la sport, desi la ce intensitate facem la ora de sport de la scoala, mai incerc cate odata sa fac sport cu castile ca am si un ipod shuffle, nu sunt fan Apple, dar am si castile de la Iphone 6, nu sunt rele dar mie nu imi plac asa mult, dar nu sunt nici rele, dar tot imi place in ear decar ear buds. In fine, mie mi-a facut placere sa scriu. P.S. acuma am 18 ani, dar nu alerg foarte des, mai nou merg la sala gen 5/7 zile si fac acolo ceva cardio pe o bicicleta spining, dar mai si bag gen 10 min sprint cat pot apoi alergat usor apoi spint si asa 10 min si clar nici asta nici alergatul lejer nu sunt cei ami buni prieteni cu castile, dar din nou zic, incearca cu ceea ce ai deja si cumparati niste casti universale, nu numai pentru alergat ca arunci bani.

| cosmina92 explică (pentru ubox7007):

Îţi mulţumesc mult, mult încă odată, o să ţin cont de ce mi-ai spus. big grin Baftă cu sportul şi bacu, ca mna dacă acum treci pe a 12-a, ai bac.

| ubox7007 a răspuns (pentru cosmina92):

Crede-ma cand alergi/faci sport mori cu castile in urechi, trebuie sa faci asa incalzirea cu castile, dar alergatul cu castile este un chin, caci o sa fie caldura mare in ureche gen +15 grade o sa simti daca faci efort + discomfortul ca o sa se umezeasca dupa orice cauciuc ai avea, o sa fie foarte inconfortant, dar poti alterna gen o casca intr-o ureche o melodie si invers. Cele care se duc dupa ureche sunt foarte "nu cad", dar nu iti va ramane dopul/cauciucul tot timpul in ureche pentru ca e legat de ceea ce tine casca dupa ureche si apare un pic de joc, macar la mine, la alti am auzit ca e ok, dar daca transpiri dupa ureche nu o sa iti placa, dar o sa auzi tot timpu, dar mai sunt si altele facute sa simuleze forma urechei, care au un mic "corn" si am auzit ca si alea stau ok, ii ciudata chestia, in general cu cat sta mai fix in ureche la alergat cu atat ii mai nasol sa le porti cand nu esti la alergat, in opinia mea cumpara niste casti normale, care iti plac tie si cand alergi capul sus, privirea inante, un sutien d'ala care iti tine sani mai fixi, nu calca pe calcai si nu iti misca numai antebratele, misca toata mana de asemenea si nu du piciorul in fata corpului, adica impinge in spate si nu iti "arunca" piciorul in fata ta. Daca vrei sa alergi 45 de min, e cam mult daca nu faci un sport din asta, incearca sa cresti intensitatea si 20-30 de min ii mai mult decat suficient pentru a te tine in forma. Daca mergi la sala acolo castile nu cred ca pot cadea daca faci cu bara geno sau deadlift sau poate faci si bench press, in fine, oricum nu mori daca folosesti casti, numai ca nu voiam sa iti iei ceva si apoi sa iti dai seama ca nu era chiar ceea ce credeai ca este, niste casti bune sunt bune oricand, daca alergi si ti se zdruncina din ureche, asta o sa se intample cu toate, nu o sa stea fix, dar sunt persoane care suporta si altele care alearga impecabil, daca ai banda la tine acasa pune muzica la boze, incet, daca esti la sala mai bine fa genoflexiuni cu bara in spate/fata si niste romanian deadlift si esti mult mai avantajata + niste exerciti de abs si esti zeita laughing, dar cat e cald poti alerga si afara si cand e rece de asemenea poti alerga, dar nu oriunde, dar iarna mai bine stai in casa tongue si daca mergi la sala asculti (stiu ca de multe ori e oribila) muzica de acolo, macar cat timp alergi. Eh, ar trebui sa imi fac timp sa citesc o carte de ortografie, dar am intrat si am mai citit pe acolo, poate mai intru, nimic nu este sigur, dar cred ca am sa mai intru. Poezia e ok asa ca mesaj si alea, dar se vede ca e facuta de cineva amator, adica cand citesc Eminescu sau Bacovia sau ce naiba mai vine la bac, se vede ca nu sunt atatea "indulcigareli" si iti ofera acel sentiment cand citesti ceva de cineva cunoscut, care nu il regasesc in aceasta poezie, dar mai incearca ca doar nu o iesi perfect din prima, atunci toti am fi poeti. Oricum gg pentru tot si incearca sa faci sport cu ceea ce ai acuma sa vezi daca chiar merita o investitie mai mare sau nu.

| Vanytt a răspuns:

Incearca asa zisele casti cu dopuri.

| cosmina92 explică (pentru Vanytt):

Nu sunt okay, le-am încercat.