| Cruciuliță a întrebat:

Cine ma poate ajuta sa-mi pun in functiune imprimanta Canon multifunctionala deoarece imi arata un E intors si apoi cifra 5. Cartusele sunt pline, le-am pozitionat ok, dar imi da eroare. Ce poate avea? Nici macar nu incearca sa traga foaia, e tacuta, e ca si moarta. O am de doi ani dar nu pot sa spun ca e veche caci n-a fost intrebuintata aproape deloc. Astept parerile voastre si. un ajutor!

Răspuns Câştigător
| m0x a răspuns:

Cartusele se strica dupa un numar de incarcari...nu se pot reincarca la infinit. daca ai depasit 6 incarcari deja sa te astepti la erori de cartus

11 răspunsuri:
| eandopuncttk a răspuns:

Daca iti arata e 5 ori nu e pus bine cartusul ori e un cartus pe care nu e compatibil cu imprimanta
Incearca sa tii apasat butonul de reset circa 8 secunde
daca nu se rezolva fa pasii urmatori:
-se porneste imprimanta de la buton
-se ridica capacul
-se scot cartusele
-se scoate din priza (pozitia capului tot in stanga)
-se pun cartusele inapoi\
-se inchide capacul
-se baga in priza si pornire

| Cruciuliță explică (pentru eandopuncttk):

Am facut tot ce mi-ai spus, dar nu porneste. Acum s-au aprins beculetele B si C, inainte era aprins doar B si micutul triunghi postat deasupra beculetului B. Nu mai arata E 8, ci un 8 pe jumatate ( numai cercul de jos). E bine sa instalez driverul, sa fie el de vina?

| eandopuncttk a răspuns:

Si vezi sa nu fie murdare contactele de la cartuse. foloseste un betisor de ureche inmuiat in spirt si curata contactele doar daca sunt murdare

| RaVuL a răspuns:

Eu cred ca nu ai instalat driverul nu stiu...

| Cruciuliță explică (pentru RaVuL):

Daca descarc driverul si nu asta e solutia? Exista vreun risc, sa am alte probleme la imprimanta? Pot face mai rau? Asta e bun?:http://www.roportal.ro/download/canon_driver_imprimanta_88.htm. Da-mi tu altul daca stii pentru Canon multif.

| eandopuncttk a răspuns (pentru Cruciuliță):

Nu e de la driver.
acum am remarcat
ai spus ca nu ai mai folosit-o de ceva timp
daca tusul apuca sa se usuce in cartus patesti la fel. aceeasi eroare.
si cu cartusele nu mai ai ce face.
uita-te in cartea tehnica sa vezi ca scrie exact ce ti-am spus eu is postarea anterioara

| Cruciuliță explică (pentru eandopuncttk):

Cartusele nu sunt uscate (ma murdaresc si pe mana de tus). De abia le-am umplut si sunt in regula! Imprimanta n-a fost folosita mult timp. cartusele au fost curatate la o firma, nu de mine.

| Cruciuliță explică (pentru m0x):

Nu merge nici acum, dar aleg sa-ti dau fundita pentru implicare. Cartusele sunt, din nefericire, numai a doua oara incarcate. Poate ele sunt de vina, poate imprimanta...nu stiu. M-a dat peste cap. Oricum multumesc tuturor care mi-au raspuns.

| m0x a răspuns (pentru Cruciuliță):

Cartusele se strica dupa un numar de incarcari...nu se pot reincarca la infinit. daca ai depasit 6 incarcari deja sa te astepti la erori de cartus

| m0x a răspuns:

Tine apasat butonu de power pana se reseteaza. daca nu.s-au prajit chipurile de pe cartuse sau sunt murdare

| Cruciuliță explică (pentru m0x):

Care e butonul de power? E primul din dreapta cu un cerculet ce are un mic triunghi in interiorul lui? Asta l-am apasat si 60 sec! http://www.okazii.ro/......mp220.html
Dac e "prajit" cum imi dau seama?

| m0x a răspuns (pentru Cruciuliță):

Pai daca nu mai merge e terminat...E5 la canonuri e eroare de cartus.ori e uscat.ori prajit.ori nu e pus bine.ori asre contactele murdare.de cate ori l-ai incarcat de cand ai catusul?