| albertstef a întrebat:

Craciun Fericit TPU! Am si eu o problema mi-am luat de curand un laptop si cand vreau sa conectez cablul de internet imi apare ca e conectat dar nu pot sa intru pe internet si messenger ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| Madrill a răspuns:

Nu stiu daca la tine e necesar, dar eu la laptopul meu a trebuit sa instalez driver pentru conexine la internet cu fir si alt driver la internet fara fir. Cat despre messenger nu ai cum sa accesezi id-ul daca nu esti conectat la internet. Daca esti connect la internet si nu merge sa intri pe messenger, regleaza data si ora si ar trebui sa fie in regula.

1 răspuns:
| TheMargean a răspuns:

Sunt posibile mai multe variante:
1. Sa ai accesul restrictionat de la firma de net unde esti abonat, fie probleme de la serverul lor, fie ti-a intrerupt abonamentul de net pentru neplata, ori altcineva intra pe IP-ul tau.
2. Poate trebuie sa faci setarile manual in LAN (se gaseste in Control Panel), sa introduci IP-ul, masca de retea, gateway, dns-urile, ori sa schimbi MAC-ul.
Eu iti recomand sa suni la firma la care esti abonat si sa le explici problema ta, sa ii rogi sa verifice macul cu care esti inregistrat la ei. Acel MAC trebuie sa il introduci si tu la setarile placii de retea!
Succes, si Craciun Fericit!