| Steve9999 a întrebat:

Cred ca am facut o mare prostie...am încărcat un laptop HP pavilion de gaming vu un încărcător de la un Dell inspirion pentru ca mi am uitat încărcătorul. Acum vreau sa stiu daca e de rau? pentru ca laptopul s-a incarcat

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"mi am uitat încărcătorul..."

nota 10 - ai rezolvat problema

| LPCTSTR a răspuns:

Nimic, producatorii s-au standardizat, folosesc circuitite mai permisive.
Daca s-a incarcat si inca functioneaza, poti fi sigur ca nu se va-ntampla nimic.

| Steve9999 explică (pentru LPCTSTR):

Ar fi trebuit să imi apara un mesaj daca nu era bun sau sa nu se încarce nu?

| DoarBogdan a răspuns (pentru Steve9999):

Nu, nu trebuia sa iti apara niciun mesaj referitor la asta.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Steve9999):

Nu, daca nu era bun, fie nu incarca deloc, fie se ardea circuitul de incarcare.

| PainTech a răspuns:

Cat timp mufa si tensiunea de iesire e aceeasi ai putea folosi orice incarcator fara probleme.

Totusi e recomandat sa folosesti incarcatorul original.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi Mărie sub alta pălărie.

| Adrian5575 a răspuns:

Trebuia sa te uiti daca este de aceeasi tensiune (de exemplu 19 volti). Daca s-a incarcat si nu s-a stricat nimic, inseamna ca a fost compatibil.

| badpanda a răspuns:

Doar ca alimentatorul de la Dell nu o sa mai functioneze corect la laptopul original.
Are o mufa usor diferita cu un al 3-lea pin in interiorul celui central pe care probabil l-ai rupt introducandu-l intr-o mufa clasica de HP.
De functionat HP functioneaza ok deoarece alimentatoarele au aceeasi tensiune.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Incarcatoarele au cam aceeasi tensiune si polaritate pe mufe, difera amperajul care daca este mai mare e mai bun oricum laptopu isi ia amperajul necesar, deci este ok si eu fac asa cu un incarcator de Dell doar schimb mufele pentru a ma adapta la laptop

| Onisim10 a răspuns:

Nu se întâmplă nimic rău, daca să încărcat și încă funcționează, nu este nici o problemă.