| Preda_Sorin_1997 a întrebat:

Cum aflu cat consuma fiecare piesa din unitate ex: cooler hard placa audio etc.
ca sa stiu de ce putere sa imi cumpar sursa big grin
FUNDAA!

Răspuns Câştigător
| Sclipici_Gogu_1979 a răspuns:

Incearca asta; iti spune ce putere sa aiba sursa in functie de ce component ai
http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu poti face la fix dar poti afala cat consuma procesorul si placa video care sunt cele mai mari consumatoare. Mai trebuie sa tii cont de faptul ca majoritatea surselor dau o putere mai mica de 70 % din ce este scris pe eticheta.
Uite si un program care zice ca te ajuta: http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

| heldeN a răspuns:

Trebuie doar sa aflii cat consuma procesorul si placa video + 50 W max restul sistemului
Ce procesor ai? denumirea intreaga nu doar nr de ghz
Ce placa video ai, modelul ma intereseaza
In plus, chiar daca pe eticheta unei surse scrie 500w de exemplu, daca este o sursa de max 80 lei sa stii ca nu-ti "da" nici 300w si in plus are electronica slaba,la o cadere de tensiune s-ar putea sa duca cu ea in "lumea cealalta" si restul sistemului,asa ca nu te zgarcii la sursa
Alege dintre producatorii Sirtec,corsair,GameDaemon,Superflower, Seasonic, chieftec, bequiet...
Nu unele firme "fantoma", niste pocnitori cum sunt Delux, Rpc, Jnc.

| Preda_Sorin_1997 explică (pentru heldeN):

Procesor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Proccesor 5400+ 2. 81GHz
Placa Video : NVIDIA Ge Force 6150SE nForce 430

| heldeN a răspuns (pentru Preda_Sorin_1997):

Dupa un search pe "gugal", sistemul tau ar consuma undeva la ~150w in full load
Iti recomand urmatoarea sursa :Super Flower cu eficienta 80+ Bronze si 450w + primesti gratis un vent de 120mm
http://www.pcgarage.ro/surse/super-flower/sf-450p14he-450w/