| JusTPauL a întrebat:

Cum aflu daca un video sau muzica de pe Youtube, e protejat prin drepturl de autor?
Ma intereseaza daca macar o parte dintr-un video o pot folosi fara sa am probleme cu drepturile.
Sau muzica, am voie sa o folosesc macar careva secunde, chiar daca cineva detine dreptu de autor?

1 răspuns:
| Skippy223 a răspuns:

Daca vrei sa folosesti un video, trebuie sa ceri permisiune. Nu e doar vorba de lege, dar e o chestie de bun simt pana la urma.
In schimb, cu muzica este mult mai complicat. Ca sa poti sa folosesti o melodie intr-un video /legal/, iti trebuie licenta, si aia costa. Si cateva secunde ar putea fi considerate ca incalcarea drepturilor de autor.
E nasol.
In cazul tau, daca nu ai multi abonati, si nu faci bani, sunt slabe sanse ca cineva sa ia actiuni impotriva. Teoretic poti sa folosesti o parte dintr-o melodie; nu o sa fie atat de cunoscut incat administratia YT sa faca ceva.