| comico a întrebat:

Cum deblochez alt 3-lea nucleu la Intel Pentium Dual E2140 @ 1. 60GHz si cum fac sa aiba ghz mai mare pe un bios award modular bios v6. 00pg?

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Unlock la procesor Intel? Hmmm, ce fraier ti'a spus oare chestia asta...
Pentru a creste GHZ intri in bios >CPU settings si ai acolo joc OC settings de acolo maresti frecventa cate putin cand vezi ca e stabil la o anumita frecventa (nu'si da restart, temperaturiile sa fie normale, nu face figuri in jocuri) il lasi asa ..SA NU TE ATINGI DE VOLTAJ daca nu te pricepi ca il arzi (procesorul)

| comico explică (pentru Me2):

Care ar fi frecventa care mi-a recomanzi?

| Me2 a răspuns (pentru comico):

Procesoarele pe 775 se OC usor si nu trebuie nu stiu ce cooler, eu am tinut intr'o vreme un e5700 in 3.6 ghz cu cooler stock
Cu acel procesor incearca un 2.2 2.6 ghz, fara sa te atingi de voltaj

4 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

1) Procesoarele Intel nu se pot debloca.
2) Ii poti creste frecventa prin overclock-ing.

| danyel89 a răspuns:

Nu te baga la deblocare decat daca ai bani pusi deoparte si vrei alt pc.
Procesorul ala a fost facut intentionat din fabrica cu 2 nuclee pentru stabilitate.
Daca tu ii deblochezi al 3 nucleu, temperatura si voltajul vor creste foarte mult si e foarte probabil sa se arda in scurt timp.
Asa ca ori il lasi asa, ori iti cumperi un alt procesor mai performant