| SmilerXd a întrebat:

Cum dracu aflu parola de la Wi-Fi de la Romtelecom? Am netul prin Romtelecom, vreau să intru de pe tabletă, şi nu o ştiu. Mai multă lume a zis că se află pe ROUTER parola, m-am uitat şi sunt mai multe coduri, gen: 1. S/N [codul] 2. DS [codul] 3. MAC [codul] 4. Modem Acces Code [codul] şi 5. T CM [codul]. Nu mă pricep la astea, de asta vă şi întreb! Să pun codul de la Modem Acces Code?

5 răspunsuri:
| MotanAndrei a răspuns:

Dacă ai un router Huawei, atât numele de utilizator, cât şi parola de acces sunt admin.
Dacă ai un router SpeedTouch, numele de utilizator este Administrator, fără nici o parolă setată implicit. Va trebui să setezi această parolă la prima configurare a routerului.
Dacă ai un router ZyXEL atât usernameul cât şi parola sunt 1234. Există posibilitatea ca la anumite versiuni ale software-ului routerului, autentificarea să se facă cu username admin şi parola 1234.
Dacă ai un router HG655B / HG658 atât usernameul cât şi parola sunt admin.

Dacă schimbi numele de utilizator şi parola şi nu ţi le mai aminteşti, trebuie să resetezi routerul la setările de fabrică; în acest caz vei pierde toate modificările făcute în configuraţia modemului. Funda?

| eviltwinnn a răspuns:

Copiaza asta in browser: http://192.168.1.1
user: admin
parola: admin
(daca nu le-ai schimbat)

De acolo setezi parola.

| SmilerXd explică (pentru eviltwinnn):

Http://192.168.1.254 mie îmi merge în asta şi văd că nu am niciun Wi-Fi am Enthernet prin Lenovo sau Casa :| :(

| eviltwinnn a răspuns (pentru SmilerXd):

Aia e altceva.
Autentifica-te pe adresa care ti-am dat-o, de acolo schimbi/dezactivezi parola de la wi-fi.

| Rules_Andrei_2000 a răspuns:

Incearca-le pe toate big grin