| هوراس a întrebat:

Cum e bine să țin VSync la jocuri? pe On sau pe Off? ce este VSync de fapt?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

E greu tare sa cauti pe net...
https://www.youtube.com/watch?v=510cTEC_PuI
Daca ai pc mai puternic, e chiar foarte recomandat sa il lasi activat, deoarece reduce fenomenul cand vezi imagini deplasate parca pe ecran.

| Seby90 a răspuns:

Sincronizeaza frameurile. Sa nu apara doua o data. De exemplu asteapta sa treaca frameul prezent pentru a elibera pe urmatorul. Ar fi o inventie buna daca ar fi si acceptabila. De obicei vsync creeaza lag (sesizabil de gameri) iar noi nu jucam cu el deschis.

Atunci cand nu il pornesti exista sansa ca sa iti apara doua frameuri simultan pe ecran, partea de sus sa contina frameul unu iar partea de jos frameul 2. Acest efect se numeste tearing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stabilizarea si mentinerea la o anumita valoare (in general 60 dar sunt si jocuri care ruleaza doar cu 30, in general cele portate de pe consola) numarului de fps-uri (frames per second), adica a imaginilor care apar pe monitor pe durata unei secunde.

Daca ai un calculator foarte puternic sau daca un joc este foarte prost portat (sau are alte probleme de programare) numarul de fps poate scadea de la 120 la 30-40 si astfel iti creaza o senzatie de incetinire a jocului mult mai evidenta decat este in realitate. De asemenea pot aparea si alte tipuri de fenomene de la o dunga pe ecran pana la miscarea prea rapida a jocului. Tinand jocul la un maxim de 60 scaderea numarului de fps-uri nu mai e atat de evidenta astfel lag-ul nemaifind observat atat de usor.

Desigur, vsync doar limiteaza fps-urile, daca ai un calculator care nu poate rula jocul in conditii optime, vsync nu il va ajuta sa ruleze mai bine. Doar limiteaza fps-urile, nu are treaba cu performanta calculatorului in sine.

| Anonym985544 a răspuns:

Tinel pe Off... nu stiu sa iti explic cum o face, dar face foarte mult lag