| AZ_Mark_2002 a întrebat:

Cum fac ca un proces windows sa fie pornit in mod invizibil?
Adica vreau sa creez un fisier batch care sa porneasca un website dar fara sa poata fi oprit ci doar sa ruleze in fundal. Stiti ce cod ar trebui sa folosesc ca sa fac asta?

6 răspunsuri:
| tpuuser999 a răspuns:

In niciun caz nu se poate cu un fisier batch. Din cate stiu eu, trebuie sa aplici diverse hackuri ca sa ascunzi un proces (comportament asociat cu virusii). Variante mai simple:
- serviciu windows (il faci sa ruleze in svchost)
- shell extension (ruleaza in explorer)
- DLL, si il rulezi cu aplicatia rundll (dar rundll o sa apara in lista de procese)
- driver generic

| AZ_Mark_2002 explică (pentru tpuuser999):

Ok

| AZ_Mark_2002 explică (pentru tpuuser999):

Cand il deschid cu extensia dll imi arata forma lui din notepad aici ce fac?

| tpuuser999 a răspuns (pentru AZ_Mark_2002):

Am o vaga banuiala ca ai redenumit BAT in DLL. Nu e atat de simplu...

| AZ_Mark_2002 explică (pentru tpuuser999):

Asa-i ce ar trebui sa fac?

| tpuuser999 a răspuns (pentru AZ_Mark_2002):

Trebuie sa scrii un DLL in C/C++/Delphi sau orice alt limbaj care permite sa generezi DLL-uri native (nu C# sau Java)