| shifty a întrebat:

Cum fac sa-mi reapara icon-urile pe desktop? Am avut un virus si cand a fost sters, m-am anuntat ca a fost sters si "Userinit" si a trebuit sa dau restart, iar cand a repornit nu a mai aparut nimic pe desktop, nici icon-uri nici bara de start, iar ca sa intru aici am intrat din "Task manager". Deci stie cineva ce inseamna "userinit" si cum sa fac sa imi reapara iconurile si bara de start, va rog?

11 răspunsuri:
| REMiXDJ a răspuns:

Nu e bai mare. daca XP-ul porneste si desktopul e gol si nu apare nimic pe el nu e chiar grav, oricum pentru corectare nu este program, deci tot o formatare si reinstalare curata rezolva tot., insa pe moment iata solutia : Ctrl-Alt-Delete depe tastatura in acelasi timp o data, apare Task manager, vezi daca in lista e : explorer. exe, daca e ai dai pe el clik dreapta si End process tree, vezi sa nu al ai de 2 ori, daca da, sa disparasi al doilea., apoi te duci sus in meniu pe : Applications, si jos apoi pe : New Task, si te duci cu : Browse in C:\Windows, si cauti in radacina : explorer. exe, al incari si ok, ok, ok., si vei avea iconurile din nou pe desktop. Daca nu apar atunci ai un virus periculos de registri care a paralizat cateva dll-ri vitale de system, deci rezulta reinstalare de XP, versiuni noi si mult mai bune poti lua de aici : www.softarchive.net si www.apadanait.com

| unbaiat a răspuns:

Mai bine ai citi atent aici. este exact pe problema ta http://www.f-prot.com/support/windows/fpwin_faq/106.html

| adsfsf a răspuns:

Scrie un email aici: stopgpcode@kaspersky.com si spune-le exact date si timpul infectarii, si tot ce ai facut pe calculator cu 5 minute inainte sa fie infectat: ce programe ai folosit, ce site-uri ai vizitat, etc. (in engleza). Ei vor incerca sa te ajute sa recuperezi "userinit. exe". Si cred ca vine de la "User Initialization"

| biancabellaa a răspuns:

Pai userinit nu stiu ceinseamna te asigur

dar si mie mi se intamplase de curand la fel si am kemat un specialist sa reformateze tot calculatorul si sa reinsaleze toate programele iar atunci te asigur ca vor aparea toate chiar si bara de start iar daca nici atunci nu vor aparea programele pe desktop si bara de start atunci are ceva calculatorul si trebuie sa-l suci la reparatii ca sa vezy ce se intampla cu el

| zeDruit a răspuns:

Downloadeaza programul asta, shelliconfix.
http://windowsxp.mvps.org/shelliconfix.htm

Ii foarte usor de folosit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu-mi mai apare nimic pe desktop?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu si eu trebuie sa aflu asta mie mi s-a intamplat si nici acum nu am programele si bara de jos dar daca a aflat sa-mi spuna si mie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dai ctrl+alt+delete si iti apare acolo ceva si pui pe aplication dai acolo unde sa scrii si scrii explorel. exe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va spun eu raspunsul Dati clik dreapta pe desktop>Average icons by>show desktop icons nimic mai greu

| georgian_7158 a răspuns:

Mie mi s-a intamplat alt ceva cand am deskis pc cand scria welcome a aparut ceva si pe deckstop nu mi-au aparut tiade iconitele ce sa fac, si cand le bag la loc tot la fel imi apardoar cateva ce sa fac?

| bp6Alex a răspuns:

Da shifty. intri in task manager la Applications/New Task si acolo scrii "explorer" si apesi enter. Good luck