| Cristian2003 a întrebat:

Cum functioneaza cardul de memorie si cum faci ca atunci cand descarci aplicatii sa nu-ti umpli memoria la dispozitiv pentru ca face carduk de memorie ceva si nu-ti umpli memoria de la dispozitiv? Dau funda celui mai bun si mai detaliat raspuns

3 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Cardul e pur și simplu o altă componentă de stocare a informațiilor, care se poate monta și demonta oricând din dispozitiv.
Tabletele și smartphone-urile mai performante te întreabă unde să instalezi aplicația (pe card sau pe dispozitiv), dar celelalte nu. Astfel, trebuie să muți tu aplicațiile pe cardul SD pentru a elibera memoria tabletei și a putea instala alte aplicații pe tabletă (după care să le muți și pe acestea pe card - cât mai este loc).

PAS CU PAS cum muți o aplicație pe card manual:
-Intră la „Setări", dă mai jos (din lista din stânga) și intră la „Aplicații".
-Acolo vei vedea 4 categorii (dacă dai stânga-dreapta): „Decărcate", „Pe cardul SD", „Rulează" și „Toate". Poți rămâne la „Descărcate".
-Intră pe prima aplicație și vezi dacă te lasă să apeși pe butonul „Mutați pe cardul SD". Dacă te lasă, atunci mută aplicația (durează câteva secunde maxim). Aplicații ca antivirusul nu te lasă să le muți pe card, dar jocurile da.
-Continuă tot așa la următoarea aplicație.

Ca să nu te complici cu căutatul tuturor aplicațiilor, poți folosi „Clean Master". Nu o recomand degeaba. Din aplicație (care are 4 butoane mari și principale), intră la „Manager aplicații", la „Mută" (în dreapta sus). Acolo îți vor apărea toate aplicațiile pe care le poți muta pe card, fără să le cauți tu. Bifează-le pe toate (este și buton automat pentru asta în dreapta jos) și apasă pe butonul de mutare (butonul mare și verde, care cred că e numele cardului). Astfel, îți va deschide automat, pe rând, pagina de setări, unde vei vedea și butonul „Mutați pe cardul SD". După ce se mută aplicația, dă pe săgeata de „înapoi" a tabletei ca să-ți dea următoarea aplicație de mutat.

Sper că e suficient de detaliat răspunsul.
PS: Clean Master face și să-ți meargă tableta mai bine fiindcă îți eliberează din memoria RAM, plus că ai o opțiune să facă jocurile să meargă chiar și cu 32% mai bine.

| Cristian2003 explică (pentru SonicAndrei):

Dar,am mutat doua jocuri pe cardul de memorie si acum nu mai pot sa joc acele jocuri si nici sa mai descarc si altele

| SonicAndrei a răspuns (pentru Cristian2003):

Ciudat... în mod normal ar fi trebuit să se modifice și adresa scurtăturii. Nu merg, adică dacă dai clic pe iconița jocului îi zice ceva ca „Aplicația nu e instalată"? Dacă le muți înapoi pe tabletă merg jocurile? Ai folosit Clean Master sau le-ai mutat manual pe card?