| Dantewashere a întrebat:

Cum imi dau seama daca am procesor Dual Core?

12 răspunsuri:
| Bogdanux a răspuns:

Descarci CPU-Z si vezi detalii complete despre procesor, inclusiv numarul nucleelor.

http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

| ROB3RT89 a răspuns:

Foarte simplu,dai clik dreapta pe computer/my computer/device manager si dai la procesors. Daca apare doar o singura data modelul procesorului e single core, daca apare de doua ori e dual core! Daca ai un procesor din seria "i"ex:Intel core i5, va aparea de 4 ori, avand 4 nuclee.

| JaguarSType a răspuns (pentru ROB3RT89):

Raspunsul tau e foarte bun. deci si eu vreau sa stiu daca al meu este dual core sau single core. am dat la device manager si mi-a aparut numele procesorului de doua ori unul sub altul inseamna ca e dual core? procesorul se cheama Intel(R) pentium(R) 4 CPU 2.93 Ghz... deci e dual core nu?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru JaguarSType):

Da,e dual core!

| FlorinDiablo a răspuns:

Simplu daca in denumirea lui contine dual core inseamna ca e dual core. Exemplu Amd Dual Core Intel pentium 4 dual core sa zic asa

| boogdan91 a răspuns:

Te apleci frumos in fata unitatii si o intrebi ce procesor are, daca nu merge asa dai click dreapta pe my computer, propietati si acolo iti zice ce procesor ai, daca nu pomeneste nimic de dual core, inseamna ca nu e dual core, capisi?

| RickGrimes a răspuns (pentru boogdan91):

Bogdan,vezi ca nu sti nimic, mai du-te si invata! Daca nu scrie pe proprietatile la my computer, asta nu inseamna ca nu e dual corewinking, la mine nu scrie, avand in vedere ca am Intel Pentium 4 CPU 3. 20GHZ, dar trebuie sa dai click pe device dupa si o sa vezi daca iti apare de 2 ori procesorul, inseamna ca e dual corehappy.

| andreeei a răspuns:

Cauta pe google: Everes
Acest mic programel iti arata toate componentele pc-ului tau, este foarte util si usor de manevrat.

| lebek01 a răspuns:

Click dreapta pe my computer /proprietati, citeste acolo tot.si o sa iti dai seama bafta

| DnlG a răspuns:

Daca ai Windows XP atunci intri in Start>control panel>Performance and Mainetenance> SIstem si acolo iti v-a scrie modelul procesorului AMD sau Intel

| Caty2000 a răspuns:

Uite, scrie pe laptop in dreapta de obicei, sub tastatura.

| abygreen a răspuns:

Click dreapta pe my computer, proprietati, ultimele specificatii acolo la computer big grin funda?