| Ionut321123 a întrebat:

Cum pot sa pun culorile la laptop ca sa fie mai accentuate, mai aprinse? k ma dor ochii ca sunt prea inchise la culoare

Răspuns Câştigător
| Gabi19971983 a răspuns:

Combinaţiile de taste pentru reglarea luminozităţii au efect doar asupra afişajului calculatorului dumneavoastră portabil, nu şi asupra monitoarelor sau proiectoarelor conectate la calculatorul portabil sau dispozitivul de andocare. În cazul în care calculatorul dumneavoastră este conectat la un monitor extern şi încercaţi să reglaţi luminozitatea acestuia, este posibil ca indicatorul de nivel al luminozităţii să apară pe ecranul monitorului extern, dar nivelul de luminozitate nu se va modifica.

Puteţi apăsa următoarele taste pentru a regla luminozitatea afişajului:

Apăsaţi tastele şi săgeată sus pentru a creşte doar luminozitatea afişajului integrat (nu şi pe cea a unui monitor extern).

Apăsaţi tastele şi săgeată jos pentru a micşora doar luminozitatea afişajului integrat (nu şi pe cea a unui monitor extern).

SAU:Faceţi clic pe Start (Pornire)® Settings (Setări)® Control Panel (Panoul de control).

În fereastra Pick a category (Alegeţi o categorie), faceţi clic pe Appearance and Themes (Aspect şi teme cromatice).

În fereastra Pick a task... (Alegeţi o acţiune...), faceţi clic pe zona pe care doriţi să o modificaţi, sau selectaţi o pictogramă din Control Panel (Panoul de control) şi apoi faceţi clic pe Display (Afişaj).

În fereastra Display Properties (Proprietăţi afişaj), faceţi clic pe fila Settings (Setări).

Încercaţi setări diferite pentru Color quality (Calitate culoare) şi Screen resolution (Rezoluţie ecran).

Funda?

3 răspunsuri:
| Gabi19971983 a răspuns:

De la butoanele ecranului!
Vezi ca o sa fie cv de genul MENU
Si dupa umbli cu tastatura!

Sau:

Pentru a porni Calibrare culori ecran

Deschideți Calibrare culori ecran făcând clic pe butonul StartImagine a butonului Start, apoi făcând clic pe Panou de control. În caseta de căutare, tastați calibrare ecran, apoi faceți clic pe Calibrare culori ecran.‌ Permisiune de administrator necesară Dacă vi se solicită o parolă de administrator sau o confirmare, tastați parola sau furnizați confirmarea.

În Calibrare culori ecran, faceți clic pe Următorul pentru a continua.

Funda?

| Ionut321123 explică (pentru Gabi19971983):

Am laptopul in engleza ca am windows xp

| Gabi19971983 a răspuns (pentru Ionut321123):

Combinaţiile de taste pentru reglarea luminozităţii au efect doar asupra afişajului calculatorului dumneavoastră portabil, nu şi asupra monitoarelor sau proiectoarelor conectate la calculatorul portabil sau dispozitivul de andocare. În cazul în care calculatorul dumneavoastră este conectat la un monitor extern şi încercaţi să reglaţi luminozitatea acestuia, este posibil ca indicatorul de nivel al luminozităţii să apară pe ecranul monitorului extern, dar nivelul de luminozitate nu se va modifica.

Puteţi apăsa următoarele taste pentru a regla luminozitatea afişajului:

Apăsaţi tastele şi săgeată sus pentru a creşte doar luminozitatea afişajului integrat (nu şi pe cea a unui monitor extern).

Apăsaţi tastele şi săgeată jos pentru a micşora doar luminozitatea afişajului integrat (nu şi pe cea a unui monitor extern).

SAU:Faceţi clic pe Start (Pornire)® Settings (Setări)® Control Panel (Panoul de control).

În fereastra Pick a category (Alegeţi o categorie), faceţi clic pe Appearance and Themes (Aspect şi teme cromatice).

În fereastra Pick a task... (Alegeţi o acţiune...), faceţi clic pe zona pe care doriţi să o modificaţi, sau selectaţi o pictogramă din Control Panel (Panoul de control) şi apoi faceţi clic pe Display (Afişaj).

În fereastra Display Properties (Proprietăţi afişaj), faceţi clic pe fila Settings (Setări).

Încercaţi setări diferite pentru Color quality (Calitate culoare) şi Screen resolution (Rezoluţie ecran).

Funda?

| ionutzwk a răspuns:

Intra in personalizare (click dreapta pe destop) si acolo o sa gasesti.