| Bronson1 a întrebat:

Cum poti duce un abonament de internet din oras de pe fibra optica, prin antene, la munte? Bineinteles, cu o viteza stabila si fara pierderi de pachete.

M-am mutat de un timp la o cabana la munte si nu vreau sa ma intorc in oras prea curand.
Am o echipa pentru un joc online cu care vreau sa joc competitiv pentru premii in bani si sa fac de asemenea streaming.
Exista un ISP in zona care ofera acest lucru, dar netul merge bine doar cateva saptamani dupa ce isi reinnoiesc aparaturile. Din cauza fluctuatiilor de tensiune si lipsei de protectie a echipamentelor, acestea se strica relativ rapid si ei refuza sa schimbe echipamentul pana cand acesta inca functioneaza (ii doare in c*r de calitate), nu se sperie nici de amenintari cu ANPC si e complicata treaba, mai bine renunt complet la ei. Asa ca vreau sa fac eu acelasi lucru, dar bineinteles la un alt nivel, cu echipamente intretinute de mine, UPS la fiecare capat ce protejeaza si de fluctuatiile de tensiune, impamantare (unde/daca trebuie), cablurile schimbate la timp, antene de calitate, etc.

Si de asemenea, de ce aprobari am nevoie ca sa montez o asemenea antena pe stalpul de curent ca si persoana fizica?

In oras prima antena va fi montata pe un bloc inalt, cea care transmite internetul de la Digi. A doua antena va trebui montata undeva pe spatiu public si alimentata de pe stalp (consuma 4W parca) deci asta ar fi o complicatie. Si de asemenea nu stiu din cati in cati km trebuie montate antenele si bineinteles ce tip de antene imi trebuie. Daca nu se poate alimenta antena de pe stalp, va trebui sa vorbesc cu o alta persoana care are cabana sau ceva la mijlocul distantei, sa le platesc lunar "chirie" pentru intretinerea si alimentarea antenei.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Singura posibilitate iti ramane internetul prin satelit.

| Bronson1 explică (pentru Bula):

Singura posibilitate (am deja internet de la 2 ISP in zona care nu sunt prin satelit) - se pare ca nu ai citit intrebarea, sau nu intelegi despre ce este vorba.
Am un ISP care face reselling de servicii de la Digi printr-un lant de antene radio din oras pana la munte. Sunt abonat la ei de 5 ani si am cerut o solutie de a le copia serviciile si a le imbunatati.

Varianta a 2a e internetul prin 4g. Mi-am facut abonament la Orange si am primit router 4g care imi ofera un internet de viteza mai buna decat cea prin satelit, dar latenta e instabila in zilele innorate sau cand reteaua e aglomerata.

| Bula a răspuns (pentru Bronson1):

Monteaza-ti o antena exterioara la router, cu castig cat mai mare (minim 6dB). Vei avea stabilitate mult mai mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vezi că Musk oferă Starlink in România. Ce vrei tu e cam SF.

| Bronson1 explică (pentru suntserios):

Cum sa fie SF cand tocmai am zis ca exista un ISP care ofera astfel de servicii? big grin
Lasa legalele ca nu e bune.

| Bronson1 explică (pentru suntserios):

1. Starlink de baza nu are ping de gaming, ci viteze mari si un semnal instabil,
2. Proiectul in Romania o sa inceapa din 2023 si o sa fie prioritizati cei care au platit in avans. E posibil sa se amane din nou si sa ajunga abia prin 2025+ la noi.
3. Pentru latenta redusa/ping de gaming au anuntat abonamente speciale care o sa te coste de 5 ori abonamentul de baza lunar, adica $500/luna. E posibil sa modifice pretul pentru tarile din Europa de Est, dar inca nu s-a zvonit nimic de reduceri/ajustari.

Cel mai bine, daca nu stii despre ce vb, taci, decat sa te arunci in seama aiurea si sa te faci de cacao.

| suntserios a răspuns (pentru Bronson1):

Ce ISP are antene pe stâlpi bre?

| Bronson1 explică (pentru suntserios):

Orice ISP care furnizeaza servicii de internet in zonele rurale, bre! Pune mana pe Gogu, si intreaba-l ca stie!

| Wr3nch a răspuns:

Cam irealizabil. Pe stalp public nu te va lasa nimeni sa montezi nimic. Plus ca deja te uiti la cateva mii serioase de euro doar in teorie, si nimic nu va opri pe nimeni sa iti fure echipamentul in zona muntoasa.

| Bronson1 explică (pentru Wr3nch):

Inseamna ca si cei care ofera din 2004 internet in zona prin tehnologia asta ar comite un lucru ilegal, pentru ca antenele lor sunt montate pe stalpi publici si FUNCTIONEAZA astfel...

| Wr3nch a răspuns (pentru Bronson1):

Tu nu eati o firma baron, si nu ai contract cu statullaughing

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca daca aveai consultai un profesionist care te lamurea in 15 minute, nu necunoscuti pe un forum de adolescenti. Mergi si tu pe PC Garage si Softpedia, unde is mai multi care is cu tehnica.